Hayvanlara eziyet cezasız kalmayacak!

0

Gaziantep İl Hayvan Koruma Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözel’in sunumuyla başlayan toplantı, ilgili kurum temsilcilerinin yaptıkları çalışmalar hakkında kurul üyelerini bilgilendirmeleriyle devam etti. Belediye mücavir alanı dışındaki sahipsiz hayvanlar hakkındaki şikâyetlerin ve kurumlar arası koordinasyonun değerlendirildiği toplantıda, tehlike arz eden hayvanlar ile ilgili yapılacak iş ve işlemler ile yerel hayvan ve koruma görevlisi müracaatları görüşüldü.

Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözel, yeni kanunun içeriği ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yeni kanuna göre, nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişi bir yıldan 5 yıla kadar hapis cezası; bir hayvan neslini yok eden kişi 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan veya tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası ile cezalandırılacak. Bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence eden veya acımasız ve zalimce muamelede bulunan kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Hayvanları dövüştüren kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak. Suçların birden fazla hayvana karşı aynı anda işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

“Hayvanlarınızı 31 Aralık 2022 tarihine kadar kayıt altına aldırmanız gerek”

Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren, barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapana, hayvan başına 11 bin Türk lirası idarî para cezası verilecek. Ayrıca bu hayvanlara el konulup, bu hayvanlar belediyeler tarafından hayvan bakımevine götürülecek. Bu türleri bu madde yürürlüğe girinceye kadar sahiplenmiş olanlardan, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 aylık süre içinde hayvanlarını kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte Bakanlığa başvurarak veri tabanına kayıt ettirenler hakkında, idari yaptırım hükümleri uygulanmayacak. Kısırlaştırma işlemi için maddenin yürürlüğe girmesinden önce gebe kalmış hayvanların doğum yapması, yavruların 4 aylık olması beklenir. Bu hayvanların ölümü halinde Bakanlığa bilgi verilecek ve kayıttan düşürülecek. Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin Türk lirası idarî para cezası verilecek. Bu hayvanların sokağa terki halinde 30 bin Türk lirası idarî para cezası verilecek. Kanuna göre kedi ve köpek sahipleri de, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemiyle kayıt altına aldırmak zorunda.”

Toplantıya Doğal Hayatı Koruma Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gozel, Gaziantep Veterinereler Odası Başkanı Meltem Peri, Gaziantep İl Hayvan Sağlığı Şube müdürü Mustafa Yorgancı, Canlı Hayatı İyileştirme Derneği (CAHİDE), Büyükşehir  Belediyesi, ilçe belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğü, Müftülük ve  Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri katıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here