Güney Kore Hükümeti, 2 büyük teknoloji devine Savaş Açtı

0

Güney Kore Hükümeti “Anti-Google yasası” Google ve Apple komisyonunun hâkimiyetini engellemek için meclise sunduğu yasa tasarısını onayladı.

Güney Kore Hükümeti parlamentosu Salı günü, Google ve Apple gibi büyük uygulama mağazası operatörlerinin yazılım geliştiricilerini ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamalarını yasaklayan ve uygulama içi satın alımlarda komisyon almalarını etkin bir şekilde engelleyen bir yasa tasarısını onayladı.

Bu, %30’a varan komisyonlar talep eden tescilli ödeme sistemlerinin kullanılmasını gerektirdiği için küresel eleştirilerle karşı karşıya kalan Apple Inc ve Alphabet Inc’in Google’ı gibi büyük bir ekonominin bu tür ilk kısıtlaması.

Anti-Google yasası” olarak adlandırılan Telekomünikasyon Ticaret Yasası’nda yapılan değişikliği geçirmek için katılan 188 kişiden 180’inin lehinde nihai oylama yapıldı.

Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “Yüksek kaliteli bir işletim sistemini ve uygulama mağazasını destekleyen bir modeli sürdürürken bu yasaya nasıl uyulacağına karar vereceğiz ve önümüzdeki haftalarda daha fazlasını açıklayacağız” dedi.

Google, Google Play’in ödeme işlemlerinden çok daha fazlasını sağladığını ve hizmet ücretinin Android’i ücretsiz tutmaya yardımcı olduğunu ve geliştiricilere dünya çapında milyarlarca tüketiciye erişmeleri için araçlar ve küresel platform sağladığını ekledi.

“Tüketiciler için cihaz maliyetlerini düşük tutan ve hem platformların hem de geliştiricilerin finansal olarak başarılı olmasını sağlayan bir model. Nasıl bir uygulama geliştirmek geliştiricilere paraya mal oluyorsa, bir işletim sistemi ve uygulama mağazası oluşturmak ve sürdürmek de bize paraya mal oluyor.”

Apple, geçen hafta yayınlanan bir açıklamayı yineleyen bir e-postaya yanıt verdi.

Apple yaptığı açıklamada, “Bu teklifin sonucunda App Store satın alımlarına olan kullanıcı güveninin azalacağına ve bu da Kore’de bugüne kadar Apple ile 8,55 trilyon KRW’den fazla kazanan 482.000’den fazla kayıtlı geliştirici için daha az fırsata yol açacağına inanıyoruz” dedi. .

Ancak Güney Kore Hükümeti‘nin bu hareketi, ABD’de bu ayın başlarında iki partili bir senatör üçlüsü tarafından getirilen benzer yasalarla karşı karşıya olan Apple ve Google için riskleri artırıyor.

Blackburn: Yasa tasarısını hızla geçirmeye çağırıyorum

“ABD’nin Big Tech’in uygulama mağazası etkisini azaltmanın zamanı geldi. Kongreyi, yenilikçi girişimler için adil rekabetin sağlanmasına yardımcı olacak Senatörler Blumenthal ve Klobuchar ile olan yasa tasarısını hızla geçirmeye çağırıyorum” dedi Senatör Marsha Blackburn yaptığı açıklamada.

Güney Kore parlamentosu kayıtlarına dayanarak, değişiklik, pazarda hakim konuma sahip uygulama mağazası operatörlerinin içerik sağlayıcılara ödeme sistemlerini zorlamasını ve mobil içeriğin uygulamadan incelenmesini veya silinmesini “uygunsuz bir şekilde” geciktirmesini yasaklıyor.

Ayrıca, Güney Kore hükümetinin bir uygulama pazarı operatöründen “kullanıcıların zarar görmesini önlemesi ve kullanıcıların haklarını ve çıkarlarını koruması”, uygulama pazarı operatörlerini soruşturması ve uygulama pazarındaki ödeme, iptal veya geri ödemelerle ilgili anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmasına izin verir.

“Güney Koreli Milletvekillerinin bugünkü tarihi eylemi ve cesur liderliği, adil bir uygulama ekosistemi mücadelesinde anıtsal bir adımı işaret ediyor. Bugün Meclis tarafından kabul edilen mevzuat, Güney Kore’de inovasyon, tüketici seçimi ve rekabetin bu pazarda gelişmesine izin verecek olan zorunlu uygulama içi satın alma işlemine son verecek” dedi. Tinder, yaptığı açıklamada.

Koreli BT firmalarını temsil eden kar amacı gütmeyen bir grup olan Kore İnternet Şirketleri Birliği de parlamentonun kararını memnuniyetle karşıladı.

“Bu yasa tasarısının, içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin haklarını güvence altına alacağını ve kullanıcıların çeşitli içeriklerin daha düşük fiyatlarla keyfini çıkarabileceği adil bir uygulama ekosistemi oluşturacağını umuyoruz.”

Apple Perşembe günü, küçük geliştiriciler için App Store kısıtlamalarını gevşetmeyi kabul etti ve geliştiricilerin Apple’ın ödeme sistemi dışında ödeme seçeneklerini tanıtmasına izin verdi dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here