GTB Başkanları 23 Nisan’ı kutladı

GTB Başkanları yayımladıkları mesajda, Millî egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin temelini oluşturan TBMM’nin kuruluşunun 102’nci yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, milletimizin üstün gayretleri ile kurulan TBMM’nin milli egemenliğin yegâne sembolü olduğunu belirten GTB Başkanları kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“Milli egemenliğin kayıtsız, şartsız millet iradesine bırakıldığı 23 Nisan 1920 tarihi, genç Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin temellerinin atıldığı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı bu tarih Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1929’da geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir. Dünya genelinde çocuklara adanmış tek bayram olma özelliği taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aynı zamanda içinde barındırdığı sevgi, dostluk ve kardeşlik gibi evrensel mesajlarla dünya barışının çocuklar için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Savaşların ve yıkımların yaşandığı günümüz dünyasında tüm bu olumsuzlukların ortasında kalan çocukların yaşadığı sorunlar göz önüne alındığında, tüm dünyayı çocukların kardeşliği çevresinde barışa davet eden bu bayramın anlamı ve büyüklüğü çok daha iyi idrak edilmektedir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hediye ettiği bu bayramla ayrıca onlara duyduğu güven, inanç ve sevgisini de açıkça ortaya koymuştur.

Bu bağlamda kadim bir medeniyetin temsilcileri olarak bizlere düşen en büyük görev Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacak, daha müreffeh yarınlarımızı inşa edecek çocuklarımızı ilim ışığında, vatanına, milletine bağlı, milli ve manevi değerlerine saygılı bireyler olarak yetiştirmektir. Geçtiğimiz yıllarda pandemi tedbirleri dolayısıyla evlerimizde kutlamak zorunda kaldığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yine gerekli tedbirler elden bırakılmadan yurdumuzun dört bir köşesinde ilk günkü ruh ve heyecanla kutlayacağız. Küresel sağlık sorunlarının tamamen sona erdiği nice bayramlarımızı hep birlikte kutlama temennilerimizle, şanlı bayrağımızı ebediyen dalgalandıracak olan sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve TBMM’nin 102. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz