Genç mimarların mezuniyet sevinci

0
128

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mimarlık Fakültesini, 2022-2023 akademik yılı sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezuniyetlerini coşkulu bir törenle kutladı. Mezun öğrenciler diplomalarını alarak meslek hayatına ilk adımlarını attı.

GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi’nde gerçekleşen mezuniyet törenin açılışında konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, mezun olma başarısını gösteren öğrencileri tebrik ederek, bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi. Prof. Dr. Yumrutaş öğrencilere seslendiği konuşmasında şunları aktardı:

“Değerli gençler, bu günden itibaren sizler için yeni bir dönem ve yeni bir hayat başlıyor. Çalıştığınız işyerlerinde birçok problemlerle karşılaşacaksınız, bu problemler ve güçlükler karşısında asla yılmayacağınıza, sorunların üstesinden geleceğinize, ülkemizin gelişmesi için çok çalışacağınıza gönülden inanıyorum. Şu ana kadar Üniversitemizde ve Fakültemizde edindiğiniz bilgi birikiminizi ve donanımınızı ailenizin, halkımızın ve dolayısı ile ülkemizin faydasına kullanacağınıza inancım tamdır. İnşallah çalışacağınız yerlere çalışkan ve gayretli bir mimar olarak değer katacaksınız. Bundan sonraki hayatınızda, gerek Üniversitemizin, gerekse Fakültemizin kapıları sizlere her zaman açık olacaktır. Burada edindiğiniz dostluklar sizleri hiçbir zaman tek başınıza bırakmayacaktır. Gaziantep Üniversitesi, elli yıllık geçmişi ile her zaman sizlerin arkasında olacaktır” ifadelerini kullandı.

GAÜN Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İshak Yüce ise konuşmasında öğrencilere tavsiyede bulunarak şunları aktardı: “Mezuniyet günleri özel günlerdendir. Üzerinden çok uzun zaman geçmiş olsa dahi bazı hatıralar hep tazeliğini korur ve sanki dün yaşanmışçasına hatırlanır. Mezuniyet günleri o güzel, özel ve unutulmayan günlerdendir. Bu anlamlı günde bizlere katıldığınız ve sevincimize ortak olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Bazen stresli, bazen neşeli günlerinizin olduğu dört yıllık lisans eğitiminizi, pandemi ve deprem felaketine rağmen, tamamlayarak Türkiye’nin prestijli üniversitelerinden birinden mezun olmanın kıvancını yaşıyorsunuz. Her biriniz bu Fakülteden mezun olmayı ve hayalinizdeki mesleği icra etmeyi sonuna kadar hak ediyorsunuz. Üniversite hayatının sadece derslerden ibaret olmadığını, kampüste edindiğiniz tecrübelerin sizlere vizyon kazandırdığını zamanla daha iyi anlayacaksınız. Bugün, kendilerinden ders aldığınız hocalarınızla artık meslektaşsınız. Bunun bilincinde olmanız, etik, ahlak ve hukuk kuralları çerçevesinde mesleğinizi saygınlıkla icra etmeniz önemli ve gereklidir. Sizleri tebrik ediyorum.”

Mezun öğrenciler adına konuşan dönem birincisi Berfin Duman da “Dört yıl önce başladığımız ve belki de bu kadar zorlu geçeceğini tahmin etmediğimiz mimarlık eğitim hayatımızı bugün burada sonlandırıyoruz. Bizler maalesef ki pek çok beklenmedik olayın etkisi alında kalmış, eğitim hayatında sürekli taşa takılmış bir nesiliz. Ancak tüm bunlara rağmen bugün burada, bu süreci tamamlayabilmenin gururunu yaşıyoruz. Tüm arkadaşlarımı bugün bu noktaya kadar mücadele edebildikleri için kutluyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaları sonrasında Mimarlık Fakültesinde derece ile mezun olan öğrencilere diplomaları ve plaketleri verildi. Mezuniyet kütüğüne Fakülte Birincisi Berfin Duman tarafından plaket çakılması, öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam eden program, kep atmayla son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz