Genç doktorlar sağlık ordusuna katıldı

0
60

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni Mâvera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleşti. GAÜN Tıp Fakültesi’nin Türkçe ve İngilizce eğitimlerini tamamlayarak mezun olan 280 doktor, ‘Hipokrat Yemini’ ederek hekimliğe ilk adımlarını attı.

GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Hüseyin Kaynak ve ekibinin mini bir dinleti sunduğu diploma töreninin açılışında konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, mezun öğrencileri yürekten tebrik ederek, “Ülkenizi terk etmeyin, mesleğinizi burada icra edin” dedi.
Prof. Dr. Özaydın sözlerinin devamında mezun ailelerine seslenerek, “Eğitim için gönderdiğiniz çocuklarınızı doktor olarak teslim ediyoruz. Sizleri ahlaklı ve edepli çocuklar yetiştirdiğiniz için tebrik ediyorum. Medeniyetimizde, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözünden hareketle hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Burada dünyanın dört bir tarafından öğrencimiz var. Küresel bir üniversite ve şehiriz. Küresel dünyaya doktor yetiştiriyoruz” ifadelerinde bulundu.
GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat ise mezun öğrencilere seslenerek doktorluk mesleğinin ayrıcalıklarını bilmelerini ve Sokrates’in belirttiği 4 niteliği edinmeleri gerektiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Nezaketle dinleyin, akıllıca konuşun, dikkatlice düşünün ve tarafsızca karar verin. Bilge hekim olun. Hastalarınızın bedenini iyileştirirken ruhlarına da hitap etmeniz gerektiğini her zaman hatırlayın.”
Doktorluk mesleğine adım atan mezun öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. Şevki Hakan Eren, “Giyeceğiniz beyaz önlüğünüz; sevginin, dürüstlüğün, şefkatin ve özverinin sembolü olsun. Lütfen meslek hayatınız boyunca başta meslektaşlarınıza iyi davranın mümkünse hastalarınıza kızmayın, geniş olun ve evde sizi bekleyen ailelerinizi ihmal etmeyin” diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi’nin 31. Dönem birincisi olmaktan onur duyduğunu ifade eden Fakülte Birincisi Dr. Büşra Baygün de, “Biz mezun oluyoruz ve her birimiz farklı şehirlere dağılıp insanlara şifa olacağız. Beyaz önlüklere sahip olmak için bu fakülteye 6 yıldan daha fazlasını verdik. Diliyoruz ki emeğimizin karşılığının verildiği, şiddete uğramadan yaşayacağımız bir meslek hayatımız olsun” dedi.
Törende Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından “Acil Servis Stajında Yılın En Başarılı İntörn Doktoru” seçilen Dr. Elif Yalçın’a GAÜN Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cuma Yıldırım tarafından plaket verildi.
Konuşmaların sonrasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, hekimlik andını mezun öğrencilere okuttu. Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni, mezun olan öğrencilere GAÜN Tıp Fakültesi akademisyenleri tarafından diplomalarının verilmesi sonrasında öğrencilerin kep atmasıyla sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz