Tutuklu bulunan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’a destek vermek amacıyla Gaziantep’te izinsiz gösteri düzenleyen isteyen gruba polis müdahale etti. Eylem sırasında 4 polis yaralanırken, 30 Furkan Vakfı üyesi gözaltına alındı.

Gaziantep’te Furkan Vakfı mensubu bir grup, “Kağıthane’de yıkılan kuran kursu ve Müslümanların sessizliği” konulu basın açıklaması yapmak ve tutuklu bulunan liderleri Alparslan Kuytul’a destek vermek için Ulu Cami önünde bir araya geldi. Uyarılara rağmen dağılmayan söz konusu gruba, polis müdahale etti. Yapılan ikazlara uymayıp polise mukavemet gösteren gruptan 4’ü kadın 30 kişi gözaltına alınırken, olaylarda 4 polis de yaralandı.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “dini istismar eden bir oluşumun sözde liderini desteklemek” amacıyla toplanan ve ikazlara uymayıp polise mukavemet gösteren 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Açıklamada, yaklaşık 200 kişilik grubun Kırkayak Parkı’nda toplanarak eylem yapmak istediği, grupla müzakerede dağılmaları yönünde ikazlar yapıldığı, gruptakilerin ikazlara uymayarak toplu şekilde Ulu Cami önüne geldiği ve burada sözde oluşumun lideri lehine dövizler ve pankartlar açarak, slogan atmaya devam ettiği belirtildi.
4 POLİS MEMURU YARALANDI
Eylemci gruba burada da dağılmaları yönünde çok sayıda uyarıda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, “Gruptakilerin, yine yapmış oldukları eylemin kanuna aykırı olduğu ve dağılmaları gerektiği yönünde defaaten yapılan çağrılara uymayarak, grup içerisinde bulunan çocuklu kadınları ve çocukları kendilerine kalkan olarak kullanmaları, polise mukavemet etmeleri üzerine, gerekli tedbirler alınarak kademeli olarak zor kullanılmıştır. Polise mukavemet eden, grubun direniş göstermesi için topluluğu yönlendiren 14 erkek ve 3 kadın, toplam 17 kişi gözaltına alınmıştır. Arbede esnasında 4 polis memuru, hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmış, tedavileri yapılmıştır” denildi.
ÇOCUKLARI KALKAN OLARAK KULLANDILAR
Grup üyelerinden bazılarının gözaltına alınması üzerine yapılan müdahale esnasında dağılan gruptan bazı şahısların İl Emniyet Müdürlüğü binası karşısında toplanarak beklemeye başladığı bildirilen açıklamada, akabinde yolu ve kaldırımı işgal etmeleri ve slogan atmaları üzerine şahıslara dağılmaları yönünde tekrar anonslar yapılmış, şahısların dağılmamakta direnmeleri üzerine kademeli olarak zor kullanılmış, 12’si erkek, 1’i kadın olmak üzere 13 kişi daha gözaltına alınmıştır” bilgisine yer verildi.
Gözaltına alınanlarla ilgili adli tahkikata başlandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Ayrıca sosyal medya üzerinden, olayla ilgili yapılan müdahale esnasında zor kullanma sınırının aşıldığı intibası oluşturan görüntülerle ilgili gerekli inceleme ve araştırma başlatılmış olup, zor kullanma sınırını aşan personelin olması halinde gerekli soruşturma işlemi yapılacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here