Gaziantep’te KOBİ’lerin dijitalleşmeye odaklanması büyümelerini hızlandıracak

0
87

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Gaziantep’in, Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olduğunu belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, şehrin dijitalleşmeye hız vermesiyle birlikte ticarette farklı seviyelerde büyüme oranlarına imza atabileceğini söyledi.
Gaziantep’in Türkiye’nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olduğunu belirten DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Gaziantep, sahip olduğu ticaret potansiyeli ve girişimcilik ruhuyla dünya ticaretine entegre olmuş durumda. Türkiye’nin güney sınır komşularıyla yakın ticari ve ekonomik ilişkiler geliştirerek bölgede sanayi ve ticaret merkezi olmayı başardı. Bu başarıya dijital dönüşümü de eklerse Gaziantep daha da büyük başarılara imza atacak” dedi.
Dijital dönüşümün hem iş dünyasına hem de işletmelere olan etkilerinin oldukça büyük ve dönüştürücü olduğunu da sözlerine ekleyen Onay, “Yüzde yüz bulut teknolojisi kullanan işletmeler çok çeşitli avantajlar elde ediyor. Günümüz teknolojisinde zaman ve emek tasarrufu adına e-fatura hizmetini kullanmak büyük avantajlar kazandırıyor. E-faturaya geçişte yüzde yüz bulut teknolojisi kullanan işletmeler maliyeti azaltıp, işlerini kolaylaştırıyor. E-fatura kesen işletmeler için satış, tahsilat gibi çok sayıda süreç hızlıca gerçekleşiyor. İşletmelerin e-fatura zorunluluğu kapsamına girmeseler bile e-dönüşüme adım atmalarını tavsiye ediyoruz. Öte yandan, bulut tabanlı çözümler ve veri analitiği alanındaki gelişmelerin de etkili olacağını ve yakından takip edilmesi gerektiğini öngörüyoruz. Türkiye’de dijital dönüşüme yapılan yatırımlar olumlu bir ivme kazandı. Bu noktada getirilen e-fatura, e-irsaliye ve e-deftere kademeli olarak yapılan geçiş zorunlulukları, KOBİ’lerin dijital dönüşümüne hız kazandırdı. Dolayısıyla sadece yatırımların değil, regülasyonların da dijital dönüşümde etkisi çok büyük. Özellikle KOBİ’lerin dijitalleşmesine odaklanılmasının ekonomik büyümeyi de destekleyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz