Gaziantep’te geniş katılımlı ‘Çök-Kapan-Tutun’ deprem anı tatbikatı

0
138

AFAD koordinasyonunda, Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı dolayısıyla, depremin meydana geldiği saat 18.57’de Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de ‘Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun’ tatbikatı yapıldı. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de vatandaşların cep telefonlarına gönderilen ‘Hayati Uyarı Bildirimi’ ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı.

Tüm yurtta olduğu gibi eş zamanlı olarak Gaziantep’te de ‘Deprem Anı Çök-Kapan-Tutun’ tatbikatı yapıldı. Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlanırken, cami hoparlörlerinden de uyarı anonsu yapıldı.

Vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda ‘çök kapan tutun’ hareketini yaptı.
AFAD Başkanlığı yönetiminde 81 İlde saat 18:57’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Deprem Anı Çök Kapan Tutun’ Tatbikatı Gaziantep’te Vali Davut Gül, eşi Gülden Gül, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ve çok sayıda vatandaşla beraber Primeall AVM’de olurken il genelinde ise çocuk, genç, yaşlı, işçi memur, öğrenci ve tüm kamu kurum personelinin bulundukları yerden katılımlarıyla gerçekleşti.

Tatbikat, afetlere dirençli toplum meydana getirme vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde, depremin meydana geldiği saat olan 18:57’de Çök-Kapan-Tutun hareketinin uygulanmasıyla yapılırken, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın okuduğu dua ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz