Gaziantep’te gençler düğün tarihlerini erteliyor

0
201

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Budak, Gaziantep’te artan hayat pahalılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gaziantep’in yaşanılabilir kent olmaktan çıktığını belirten Budak, “Gençler düğün tarihlerini erteliyor. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızı daha zor günler bekliyor” dedi.

Gaziantep nüfusunun sadece ihracat yapan, üretim yapan insanlardan oluşmadığına değinen DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Budak halkın çok büyük kesiminin yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi. Gaziantep’in arka sokaklarında yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun sosyal yardımlarla ayakta durmaya çalıştığını ifade eden Budak, “Halkı artan enflasyon karşısında koruyacak yeni mekanizmaların kurulması gerekiyor. Sosyal yardımlar artan yoksulluğu gölgelemeye maalesef yetmiyor. Vatandaşlarımızın alım gücü her geçen gün eriyor. Vatandaşlarımızın alım gücünü artıracak politikalar ivedilikle hayata geçirilmelidir” diye konuştu.
Gaziantep’te başta yüksek kiralar olmak üzere barınma sorununun ortaya çıktığına değinen Budak, “Üzülerek belirtmek istiyorum. Gaziantep tarihinde gençler sadece Antep Savunması’nda evlilik törenlerini ertelediler. O dönem bunu vatanlarını korumak, savaşmak için yaptılar. O tarihten bugüne ise 2023 yılında gençleri evlilik törenlerini erteliyor. Bu yüzyılda bir olan durum AKP Hükümetine nasip oldu. Evet, Gaziantep’te gençler artan evlilik maliyetleri ve uygun kiralık ev bulamadıkları için düğünlerini erteliyor. Bu acı ama gerçek durum hükümetin ekonomik politikalarının sonucu olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
“Gençlerimiz kiralık uygun ev bulamıyor. Şans eseri uygun bir ev bulduğunda ise yüksek evlilik maliyetlerinden dolayı düğün tarihlerini ertelemek zorunda kalıyor” diyen Budak, yerel yönetimlerin bunu örtmek için bir parça çeyiz eşyası yardımında bulunmaya çalıştığını ama bunun yeterli gelmediğini belirtti.
Budak sözlerine şöyle devam etti:
“AKP Hükümetinin yarattığı ekonomik kaos maalesef gençlerin aile kurmasına bile artık engelliyor. Bu durum ilk defa karşılaştığımız bir şey. Kimse sahte ve makyajlı TÜİK rakamları ile ekonomik krizi gölgelemesin. Ülkemiz ve şehrimiz büyük bir ekonomik krizin içindedir ve maalesef bu krizi aşacak rasyonel hiçbir ekonomik politika göremiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz