Gaziantep’te elektrik zammı protestosu

0
65

Ekonomik krizin artık tüm gider kalemlerine yansıması ve elektrik faturalarına yüzde 120’yi aşan zamlara karşı vatandaşların tepkisi sürüyor. Gaziantep’te vatandaşlar yüksek gelen elektrik faturalarından dolayı ‘geçinemiyoruz, insanca bir yaşam istiyoruz’ sloganıyla yanlarında getirdikleri faturaları ateşe vererek zamları protesto etti

Balıklı Parkında Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) öncülüğünde organize edilen basın açıklaması ile protesto eylemine birçok vatandaşın yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.


‘Geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz’
Basın açıklamasını yapan Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen, enerjiye gelen zam miktarının vatandaşların kullandığı bütün ürünlerin fiyatını etkilediğine dikkat çekerek, “Enflasyonu önce yüzde 36 olarak açıklayan TÜİK’in kimsenin inanmadığı yalan rakamlarına göre bile son bir yıl içinde enflasyon yüzde 50’yi bulmuş durumda. Bağımsız iktisatçıların açıkladığı gerçek enflasyon ise bugün itibariyle yüzde 115. Bütün bu sorunlar yetmiyormuş gibi yeni yılın ilk gününde hepimiz elektriğe gelen yüzde 127 zamlarla, doğalgaza, ulaşıma, benzine, akaryakıta kadar her şeye gelen zamlarla uyandık. Bazı arkadaşlar diyor ki, akaryakıta, elektriğe gelen zam tek başına her şeyi etkilemez. Arkadaşlar bu zamlar sadece sizin daha yüksek faturaları ödemeniz demek değildir. Çünkü ürettiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz, kullandığınız her şeyde enerji yani elektrik en önde gelen gider kaynağıdır. Yani tükettiğimiz her şeye elektriğe gelen zamlar gider olarak yansıtılacak ve bir zam dalgası daha gelecek demektir. Akaryakıta gelen zam sadece arabası olanların derdi değil, bu aynı zamanda ulaşıma gelen zam demek ve ulaşım giderinden dolayı yine kullandığımız bütün ürünlere gider kalemi olarak eklenecek ve yeni bir zam dalgası demekti’’ diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz