Gaziantep’te 100 yıl sonra Mevlevi Mukabelesi düzenlendi

0
404

Gaziantep’te, Mevlana’nın doğum günü etkinlikleri kapsamında 100 yıl aradan sonra ilk defa Mevlevi Mukabelesi düzenlendi. Semazenlerin Mevlevi ayinini çok sayıda ziyaretçi ilgi ile izledi.

17’nci yüzyılda hizmete açılan ve günümüze kadar semahanesi, mescidi, selamlığı, derviş hücreleri, hamuşanı ve dükkanlarıyla sağlam olarak gelen Gaziantep Mevlevihanesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Ayin-i Cem icrası gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Belkıs Bineali kapsamında Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin anısına etkinlikler düzenlendi. Gaziantep Mevlevihanesi’nde düzenlenen programa; Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Muhammed Hakan Tanrıöver ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖMER TUĞRUL İNANÇER İÇİN MEVLİT OKUTULDU
Gaziantep’te var olan medeniyetin kodlarını ortaya çıkartmayı, Mevlana’nın anısını canlandırmayı ve Gazi şehirde bulunan mevlevihanenin önemini tekrardan canlandırmayı amaçlayan programda yakın zamanda vefat eden İstanbul Tarihî Türk Müziği Topluluğu’nun Kurucu Genel Müdürü Ömer Tuğrul İnançer için programda mevlit okunuldu.

ŞAHİN: GAZİANTEP MEDENİYETLER ŞEHRİDİR
Programda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in bir medeniyetler şehri olduğunu söyledi. Medeniyetin kodlarının gelecek nesillere anlatılması gerektiğini anlatan Şahin, ”Dünya çok zor bir dönemden geçiyor. Ruhlar, gönüller, bedenler hasta. Şifa öze dönmede. Hz. Mevlana’nın öğretileri ile kalbimizin ve bedenin şifa bulmasını sağlamalıyız. Bu da mekanlarla oluyor. Bu mekanlar çok önemli. Konya’dan Halep’e giderken kavşak. Buradaki tarihi ve emanetleri korumamız gerekiyor. Gastronomi, sanayi ve kültür şehriyiz. Hepsinden mühimi biz medeniyet şehriyiz. Medeniyetin kodlarını çocuklarımıza anlatmamız gerekiyor. Mekanlar bizlere emanet ve biz bunları çocuklarımıza nasıl taşıyacağız. Geleceğin dünyası nasıl şekillenecek. Batı yaşamı ile kültürümüzün sentezinin ne kadar önemli olduğu bir dönem yaşıyoruz. Medeniyet kodlarımıza dönmemiz gerektiğini bir kez daha görüyoruz. Burası inanç turizmi açısından elimizde bir hazine. Bizler elçiyiz, köprüyüz. O yüzden çocuklarımıza kültürümüzü çok iyi öğretmemiz gerekiyor. Mevlana ruhunu yeşermeye ihtiyacımız var. GaziKültür A.Ş’yi kuran ve bugüne kadar getiren bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İnanç turizminin yükseldiği bölgesel bir kalkınma inşa etmek istiyoruz” dedi.

TANRIÖVER: 100 YIL SONRA BİR İLKİ YAŞIYORUZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Muhammed Hakan Tanrıöver ise, Hz. Mevlana’nın 815’inci ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Çok müstesna bir mekandayız. Gaziantep’in gözbebeği olan bir mekan burası. Gaziantep Mevlihanesi. Gaziantep milli mücadelesinde çok önemli görevler ve roller üstlendi. Bu mekanlar Gaziantep’in hakiki birer iman kaleleridir. 100 yıl sonra ilk defa bugün bu güzel Cuma gününde mesnevi mukavelesi ve aynı şerif icra edilecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Musikisi Topluluğunun değerli sanatçıları aramızdalar. Bugün Hz. Mevlana’nın 815’inci doğum yıldönümü. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri ile Mevlevi Ayni Şerifi UNESCO’nun dünyanın somut olmayan kültür mirası listesine alınmıştı” diye konuştu.

Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Hz. Mevlana’nın Anadolu tasavvufi düşüncesi üzerindeki etkisi ve Gazi şehirdeki yansımaları üzerine izleyicilere bir de sunum yaptı.

Konuşmaların ardın Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Mevlevi Mukabelesi düzenlendi, semazen gösterisi sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz