Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gönüllü Kuruluşların iş birliğinde Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı ve Ömer Karaoğlu’nun katıldığı “’O’Nurla Onurlandık” temalı program, yoğun ilgi gördü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve çok sayıda Gazianteplinin doldurduğu Şahinbey Spor Salonu, gelişiyle insanlığı onurlandıran, âlemlerin sevgilisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i (SAV) andı.

ŞAHİN: PEYGAMBERİMİZİN MEKKE HAKEMLİĞİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan başkan Fatma Şahin, 1448 yıl önce annelerin gözleri önünde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir çağın yaşandığını bildirerek, “Güçlünün haklı olduğu, adaletsizliğin en ağır şartlarda yaşandığı karanlık bir çağ vardı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, çevresi tarafından güvenilir bir kişiydi bu nedenle de çevresindeki herkes onun sözüne ve davranışlarına inanır ve güvenirdi. O söylüyorsa doğrudur denilen bir kişinin Mekke Hakemliği beni çok etkilemiştir. Hz. Muhammed 35 yaşındayken sel felaketi yaşanmıştır ve bunun sonucunda da Kabe büyük zarar görmüştür ve tekrar eski temelleri üzerine yapılmıştır. Bu onarım esnasında sıra Hacer-i Esvet taşının yerine konulmasına gelmiştir ancak bu noktada bir anlaşmazlık çıkmıştır ve kabileler birbirine girecek hale gelmişlerdir. Bu durum üzerine Kureyş halkının ileri gelenlerinden birisi olan Ebu Ümeyye bin Mugire ‘Beni Şeybe kapısından Kabe’ye ilk giren kişiyi hakem olarak belirleyelim’ demiştir, bu düşünceyi herkes kabul etmiştir. Kapıdan içeri Hz. Muhammed’in girmesiyle herkes buna çok sevinmiştir ve onun hükmüne razı olduklarını dile getirmişlerdir. Hz. Muhammed’e olay anlatıldıktan sonra peygamber efendimiz bir örtü üzerine Hacer-i Esvet-i koymuştur. Orada bulunan tüm kabile reisleri beraberce örtüyü kaldırarak taşı kendi elleriyle yerleştirmişlerdir. Bunun sonucunda da sorun ortadan kalkmıştır ve kabileler arasında barış sağlanmıştır. İşte Allah’ın rahmet peygamberi budur.

O’NUNLA YENİ BİR ÇAĞ GELDİ
O bizi hırsın, kibrin, aç gözlülüğün, servetin, mevkiinin kölesi olmaktan kurtardı. O, bizi; dinginliğin, tevazuunun, zengin gönüllülüğün, iffetin, sevginin, fedakârlığın ve rahmetin ufkuna yükseltti. Kutlu bir geceyi yâd ediyoruz. Hazreti Muhammet Aleyhisselâm’ı ve O’nun insanlığa en büyük bağış olan sevgi ve rahmetle yoğrulmuş adil hayatını; Allah’ın ‘Ey peygamber senin hayatına yemin olsun ki’ diyerek tüm hayatını yaşanabilecek bir model olarak kıymetlendirdiği, Ahmet’i, Mahmut’u, Muhammed Aleyhisselam’ı anıyoruz, onu anarken biz anılıyoruz. O, geliyor hazreti Kur’an-ı Kerim geliyor, yol gösterici geliyor. O, geliyor müjdeleyici geliyor. O, geliyor huzur ve barış geliyor. O, geliyor karanlık çağının nuruyla nurlandığı annelerin ayaklarının altında cennetin olduğu yeni bir çağ geliyor. O, geliyor gözümüzün nuru namaz geliyor. O, geliyor yokluğu, yoksulluğu, açlığı hissetmemiz için oruç geliyor. O, geliyor sosyal adaleti ve sosyal barışı temin etmek için zekat geliyor. O, geliyor, hac geliyor. O, geliyor Kelime-i Şahadet geliyor. O’nun nasıl bir yöneticilik, nasıl bir aile reisliği yaptığını öğrenmemiz için okumamız lazım, sevgili gençler ne olur okuyun? O’nun nuruyla nurlandığımız zaman aydınlığa çıkacağız. Yoksulun, yaşlının, mağdurun, muhtacın birinci sınıf vatandaşlık haklarına sahip olduğu düzen hak ettiği yere mutlaka gelecektir” dedi.
Gönüllü kuruluşların adına konuşan Önder İmam Hatipliler Derneği Gaziantep İl Başkanı Yemliha Aksoy, Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında önemli bir program gerçekleştirdiklerini belirterek, âlemlerin sevgilisi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumuyla dünyanın onurlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından, sevilen şair-yazar Dursun Ali Erzincanlı, “Selam Sana Hak Sahibi”, “Adın Geçer” isimli şiirleri seslendirdi. Erzincanlı, “Bedir” şiirini protokolde oturan yetim çocukları sahneye davet ederek okudu. Ömer Karaoğlu ise “Hani Bir Yanımız” “Çağlara”, “Bir Çift Yürek” gibi ezgileriyle Gazianteplilere duygulandırdı, unutulmaz bir gece yaşattı.
Büyükşehir Belediyesi Hz. Amine Yetim Koordinasyon Merkezi’ndeki çocukların oratoryom gösterisi beğeniyle izlendi. Çocuk evlerinde kalan çocuklar, sanatçı Ömer Karaoğlu’yla birlikte “İbrahim Tek Başına Ümmettir” isimli ilahiyi seslendirdi. 15 çocuğa kurayla çeşitli hediyeler verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here