Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) tarafından Gaziantep Yardım Vakfı’na, “Sosyal Hizmetler Ödülü” verildi.
GAGİAD’ın iki yılda bir düzenlenen geleneksel ödül töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Törende başarıları ile fark yaratan ve ülkesine değer katan 17 kişi ve kuruluş ödüllendirildi. Ödül alanlar arasında 26 yıldan bu yana Gaziantep’te dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan yoksulun yardımına koşan Gaziantep Yardım Vakfı da yer aldı.
Gaziantep Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cıncıkcı, ödülünü GAGİAD’ın 10 ve 11. dönem başkanı Taner Özdurak’dan aldı. Başkan Cıncıkcı, ödül töreninde yaptığı konuşmada, 1991 yılında 10 gönüllü arkadaşla yardım faaliyetlerine başladıklarını belirterek, “Önceleri Mehmet Tekerlek amcamızın gösterdiği fakir evlere gıda ve ihtiyaç malzemelerini dağıtarak yardımlarımızı ulaştırmaya başladık. Daha sonra Gaziantep Yardım Vakfı’nı kurarak, yardım faaliyetlerimizi kurumsal bir yapıya kavuşturduk. Bilgimiz dahilinde kimse aç uyumasın diyerek çıktığımız bu yolda, 450 civarında eve düzenli yardımda bulunuyoruz. Yardım yaptığımız ailelerin aynı zamanda üniversitede okuyan başarılı çocuklarına da burs veriyoruz. Şu anda burs verdiğimiz öğrenci sayısı 48’dir. Yine her yıl 1500 civarındaki ilkokul öğrencisine kırtasiye yardımı yapıyoruz. Yine her yıl Kurban Bayramında 400 yakın kurbanın kesilmesini sağlıyoruz. Yardımlarımız gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşır. Bu konuda çok titiz davranırız. Yardımları yaparken, dil, din, ırk, mezhep gibi hiçbir ayrım yapmayız” diye konuştu.
Gaziantep Yardım Vakfı olarak yoksullara yardımın yanında eğitim ve sağlık alanında da önemli hizmetlere imza attıklarını belirten Başkan Ömer Cıncıkcı, şöyle devam etti: “Tekke Sağlık Ocağı Vakfımız tarafından yaptırılarak Sağlık Müdürlüğüne devredildi. Üniversitedeki mikrobiyoloji laboratuvarının yapımına katkıda bulunuldu. 1994 yılında Gaziantep Çocuk Hastanesi binasının 3 katı yaptırıldı. Talasemi Derneğinin tüm büro mefruşatı vakıf tarafından karşılandı ve 21 çocuk sünnet ettirildi. Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine cerrahi yoğun bakım ünitesi yaptırıldı. 1995 yılında Çocuk Esirgeme Kurumuna su deposu yaptırıldı. Körler Okulunun yapımına katkıda bulunuldu. 2006 Yılında da Şahinbey Mesleki Eğitim Merkezi’nin üst katını vakfımız yaptırdı. Mesleki Eğitim Merkezinin adı da Gaziantep Yardım Vakfı Mesleki Eğitim Merkezi olarak değiştirildi.”
“BÖLÜŞÜRSEK TOK OLURUZ, BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ”
Gaziantep Yardım Vakfı’nın ödülünü veren 10. ve 11. Dönem GAGİAD Başkanı Taner Özdurak, yardımlaşma ve dayanışmanın önemini, Yunus Emre’nin hocası Tapduk Emre’nin, “Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz” sözleri ile anlattı ve imkanı olanları, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here