Gaziantep Valiliği’nden çiğ süt açıklaması

0

Koronavirüs salgını sonrası uzmanların sık sık önerdiği çiğ süt bağışık sistemini güçlendirdiği için çiğ süt kullanımı artış gösterdi. 17 Mayıs tam kapanma kararı sebebiyle vatandaşın ve üreticinin mağdur olmaması için yeni kararlar alındı.

İlimizde bahar mevsimi ile beraber özellikle koyun ve keçi sütü üretiminde önemli ölçüde artış olmuştur. Ancak Pandemi ile mücadele kapsamında 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma kararı sebebiyle küçük işletmelerin süt talebini ertelediği gözlenmiştir.

Üreticilerimizin ellerinde çiğ süt birikebileceği ve bu durumun üretici vatandaşlarımıza maddi anlamda sıkıntı verebileceği göz önüne alınarak Valimiz Davut Gül başkanlığında Tarım İl Müdürlüğü ve Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ile konu görüşülmüş ve hiçbir vatandaşımızın ekonomik bir mağduriyet yaşamaması düşüncesiyle aşağıdaki tedbirler alınmıştır;

· Süt üreticilerimizin ürünlerini istedikleri her yere nakletmeleri ve pazarlamalarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak sütünü pazarlamada sıkıntı yaşayan üreticilerimizin sütleri günlük olarak işletmelerinden Birlik araçları tarafından teslim alınacaktır.

· İsteyen üreticinin teslim ettiği sütleri kendi adlarına ücretsiz salamura yöre peyniri olarak imal edilip muhafaza edilecektir.

· Üreticilerin kendi ev ve işletmelerinde imal ettikleri peynirleri ise yine onlar adına Birlik imalathanesinde ücretsiz olarak salamura yapılarak ambalajlanıp onlar adına muhafaza edilecektir.

· Sütünü bedeli karşılığı satmak isteyen üreticinin sütü Birlik tarafından satın alınıp işlenecek ve değerlendirilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here