Gaziantep Tanıtım Günleri’nde renkli görüntüler oluştu

0
165

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Gaziantep Tanıtım Günleri, İstanbul Maltepe Miting Alanı’nda devam ediyor. Kebabından katmerine, baklavasından fıstığına kadar yüzlerce Gaziantep lezzetini İstanbulluların ayağına getiren ve renkli görüntülerin yaşandığı tanıtım günleri yarın sona eriyor.

Gaziantep Tanıtım Günleri’nde birbirinden renkli gösteriler, yarışma ve konserler ziyaretçilerle buluştu. Gaziantepli sanatçılar, Antep yöresi türkülerini seslendirdi. İstanbul Gaziantep Dernekleri Federasyonu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gaziantep Tanıtım Günleri Maltepe Sahili Etkinlik alanında 29 Eylül’de başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Muhammed Hakan Tanrıöver’in de katıldığı şenliklerde 300’e yakın Gaziantep lezzeti davetlilerin beğenisine sunuldu, stantlarda Gaziantep’in tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin tanıtımı yapıldı.
Etkinliğin pazar akşamına kadar devam edeceği bilgisini veren Federasyon Başkanı Necati Göksu, “Her yıl Gaziantep kültürünü tanıtmak adına yemek şenlikleri düzenliyoruz. Gaziantep’in dünyaca meşhur gastronomi birikimini, kültürel zenginliklerini ve folklorunu İstanbullulara yakından tanıtmak için çalışıyoruz. Gaziantep’in bulgurundan kebabına baharatından mercimeğine her şeyi burada bulabilirler. Buraya gelin ve güzel bir hafta sonu geçirin” dedi.

BAKLAVADA ALTIN BULMA VE HALAY REKORU
Etkinlikte birbirinden renkli yarışmalar olacağı bilgisini veren Başkan Necati Göksu, “İçinde 3 adet altın olan 3 tepsi baklavayı katılımcılara ikram edeceğiz. Altınlı baklava kime çıkarsa onu ödüllendireceğiz. Antep’in Baklavası altın değerinde olduğu için 3 adet altını yarışmacılara hediye edeceğiz. Etkinlikte Gaziantep’in folkloruna dikkat çekmek için katılımcılarla birlikte halay çekme rekoru denemesi yapacağız. Önceki senelerde 150 kişiyle halay çekmiştik. Şimdi hedefimiz 500 kişiye çıkmak. Ücretsiz halk konserleri ile izleyenlere müzik ve folklor gösterileri sunacağız. Tanıtım günlerine gelenler Gaziantep’in dünyaca meşhur yemeklerini tadarken halaylarla konserlerle doyasıya eğlenecek. Düzenlediğimiz performans gösterileri ile Gaziantep yemeklerini usta aşçıların nasıl yaptığını sergileyeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz