GAZİANTEP SANAYİSİ VE HALK DÜŞMANLARI

1

M. Hanifi KILIÇ

1960’lı yılların başında düşünsel olarak temeli atılan ve 1969 yılında Türkiye’de ilk defa oluşturulan organize sanayi bölgelerinden biri olarak kuruluşu tamamlanan, bugün 5’nci bölgesi de faaliyette bulunan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 150 bin işçinin istihdam edildiğini biliyor musunuz?
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgeleri arasında ilk sıralarda yer aldığını biliyor musunuz?
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimi yapılan bir çok mamulün ülkemiz için çok önemli stratejik değerlere sahip olduğunu biliyor musunuz?
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen ürünlerle iç piyasa ihtiyacının önemli kısmının karşılandığını ve 180 civarında ülkeye ihracat gerçekleştirildiğinin biliyor musunuz?
Uzatmadan söyleyeyim koronavirüs illetinin tüm dünyayı sardığı ve hepimizin adeta ev hapsinde olduğumuz bu günlerde en çok ihtiyaç duyulan maske ve koruyucu tıbbi malzemelerin ham maddesi başta olmak üzere üretiminin Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde üretildiğini biliyor musunuz?
Ülkemizin güvenliğini sağlayan ordumuz, evlerimizde güvenle uyumamızı sağlayan polis ve jandarmamız, sağlığımızı korumak için fedakarca görev yapan doktorlar, hemşireler, sağlık personeli ve eğitim dünyamızın neferleri öğretmenlerimiz ülkemiz için ne kadar önemliyse bir açıdan Organize Sanayi Bölgesi de o kadar önem taşıyor.
Yazımızın başlığı “Gaziantep Sanayisi ve Halk Düşmanları”
Çünkü dağda ve sınır ötesinde askerimizi, şehirlerimizde polisimizi hedef alan o zihniyetin içimizdeki versiyonları bugün bir yerlerden düğmelerine basılmışcasına harekete geçtiler ve sosyal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda kornavirüsle mücadele ve ülke ekonomisine katkı çabasındaki kişi, kurum ve işletmeleri hedef almaya başladılar.
İşçi hakları ve sözde insan hakları savunuculuğu ile halk sağlığı perdesinin arkasına saklanarak, iftiralarıyla milletçe kenetlendiğimiz bu zor günlerde hem halk arasında korku salmayı hem de yaşamın sürmesi ve koronavirüsle mücadelede önemli görev üstlenerek tedarik zincirini sağlıklı bir şekilde sürmesine katkı sağlayanlara saldıranlar halk düşmanıdır.
KARANTİNA GÜNLERİNDE GAZİANTEP MEDYASI
Çin’den başlayarak tüm dünyayı ve haliyle ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs tüm sektörleri olduğu gibi Gaziantep medyasını da olumsuz etkiledi.
Virüs illeti nedeniyle zor günler yaşayan medya sektörü bir yandan ayakta kalma çabası verirken, diğer yandan da halkı doğru bilgilendirme görevini eksiksiz olarak yerine getiriyor. Sosyal medyada yer alan yalan-yanlış bilgiler yerine gerçeği öğrenmek isteyenlerin tek alternatifi haber siteleri oldu.
Bu arada, bazı iş adamı dostlarımızdan duyduğuma göre; gazetecilik kisvesi altında ama gazetecilikten başka her şeyi yapan mahlukatlardan birinin, bir iş adamından kendisi için yüksek miktarda gıda yardımı istediğini duyunca acı acı gülümsemekten kendimi alamadım!
Bunun gibi bir çok zibidinin iş adamlarından bazen sadaka, bazen tehditle haraç ister gibi ilan-reklam istemelerini de kamuoyunun vicdanına havale ediyorum.
TAM DA BU GÜNLER İÇİN YAZILMIŞ BİR ŞİİR
Evden çalışma zorunda olduğumuz bu günlerde en çok yaptığı şeylerden biri de kütüphanemdeki kitapları bir kez daha okuma fırsatını değerlendirmek oldu. Bu kitaplardan birinde rastladığım Ahmed Arif’in “Anadolu” adlı şiiri oldu.
Sanki bu günleri anlatan şiiri paylaşmak gerek…
“Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip…
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının…
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.“
MERAK EDENLER İÇİN GAZİANTEP SANAYİ
Gaziantep’in en önemli değeri olan sanayi hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
İmalat Sanayi; bölgesel kapasitesi, istihdam gücü, ihracat potansiyeli açısından Gaziantep’in en güçlü yönü olarak diğer ekonomik birimler arasında bir adım öne çıkmaktadır.
Gaziantep imalat sanayisi; kalifiye eleman yapısı, geçmişten gelen tecrübe birikimi ile bulunduğu bölgenin en dinamik sanayi gücüne sahiptir. Genel yapı olarak, küçük imalathane ve atölyelerin yanı sıra, büyük tesislerinde gerek sayıca gerek kapasite ve istihdam açısından fazla olduğu dikkati çekmektedir. İl sanayisi birçok sektörde Türkiye’de en önemli üretim merkezi konumunda olup, bu durumunu düzenlediği Uluslararası fuarlar ile destekleyerek sanayisini ve üretim gücünü daha üst seviyelere çıkartmaktadır.
TEKSTİL SANAYİ
Tekstil sanayi Gaziantep’te daha çok ham madde ve yarı mamul üretiminde yoğunlaşmıştır. Gaziantep tekstil sanayi yönünde makine halısı ve makine halısını üretimine yönelik ihtiyaç duyulan sentetik iplikleri imal eden işletmeler yoğunlukta yer almaktadır. Makine halısı üretiminde son dönemde kullanımı yaygınlaşan polyester, tekstürize polyester iplik, bükülmüş polyester iplik üreten işletmelerimizin sayısında artış olmuştur. Bu şekilde makine halısı üretiminde yeni trendler yaratmaya devam ederek Türkiye’nin en önemli üretim merkezi olma konumunu korumaktadır.
GIDA SANAYİ
Gaziantep imalat sanayi içerisinde, iş yeri sayısı ve sağladığı istihdam açısından tekstil sektöründen sonra en önemli sektördür. Gaziantep bir tarım ili olmamasına rağmen, pek çok tarım ürününün işlenmesi Gaziantep ve çevresinde yapılmaktadır. Ayrıca organik gıda ürünleri konusunda çalışmalar devam etmektedir.
METAL VE MAKİNE SANAYİ
Gaziantep’te metal ve makine sanayi ilimizin ana sanayi dalları olan gıda, tekstil ve plastik sanayine dayalı olarak gelişmiştir. Gaziantep, değirmen makineleri, tarım makineleri, tekstil makine ve yedek parçaları konularında, Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Gaziantep makine metal sektörünün Türkiye imalatı içerisindeki önemli paya sahip olan alt sektörleri aşağıda sıralanmıştır.
KİMYA SANAYİ
Gaziantep kimya sanayi önceleri tekstil sektörünün daha sonraları ise plastik ayakkabı sektörünün ihtiyacı olan ham maddelerin imalatı ile başlamış ve gelişmiştir. Tekstilde sektörünün ihtiyacı olan harman yağı, tekstil boyaları imalatı ve tekstil boyama işlemleri, plastik ayakkabı imalatında kullanılan plastifyanlar, geleneksel sabun imalatı, sektörün oluşmasında ve gelişmesinde en önemli kalemleri oluşturmuştur. Gaziantep kimyasal madde ve ürünleri imalatında önemli paya sahip olan alt sektörler şunlardır.
PLASTİK SANAYİ
Plastik sektörü, kapasitesi, sağladığı istihdam ve katma değer ile Gaziantep için en önemli sektörlerden biridir. Gaziantep tekstil sektörü içerisinde yer alan bazı plastik ham maddenin (Akrilik, polipropilen ve polyester) dünyada en fazla tüketildiği şehirlerden biridir. Bu ham maddeler tekstil sektöründe halı, triko ipliği, çuval dokuma ve non-woven kumaş imalatlarında kullanılmaktadır.
AYAKKABI, DERİ VE İŞLENMİŞ DERİ MAMULLERİ
Gaziantep’te büyük bir ham ve işlenmiş deri potansiyeli bulunmasına rağmen dericilik sektörü yeterince gelişememiştir. Dericilik bölgede basit işleme yöntemleriyle toplanılarak çeşitli deri işleme merkezlerine gönderilmektedir.
Gaziantep’teki mevcut deri, ayakkabı imalathaneleri, 2000 yılına kadar, genellikle küçük atölye şeklinde yapılanmıştı. 1990 yılında başlanılan çalışmalar sonucunda, 2000 yılında, 163.000 m2 alan üzerine, 300 adet iş yerinin bulunduğu modern bir “Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi” oluşturulmuştur. Genellikle merdane türü ayakkabı ve ayakkabı yan işleri ile uğraşan firmaların bulunduğu bu sitede imalatın yüzde 70’i teknolojik makinelerle yapılmaktadır. Doluluk oranı yüzde 100 olan sitede imal edilen her model, ve kalitede ayakkabılar yurdun her tarafına pazarlanmaktadır.
AĞAÇ ÜRÜNLERİ VE MOBİLYA SEKTÖRÜ
Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri şeklinde yapılanmış olan bu sektör çoğunlukla Küçük Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet göstermektedir. Özellikle şehir içi ve yurt içi talebin karşılanması amacı ile mikro ya da küçük ölçekli firmalar imalatlarına devam etmektedir.
Bu sektör Gaziantep’te gelişmeye en açık potansiyele sahiptir. Küçük firmaların sahip olduğu bilgi birikimi ile imalat alışkanlıkları uygun eğitimler ve planlı yönetim sistemleriyle Gaziantep’e ve ülkeye daha fazla katma değer kazandırabilecek hale getirilebilir. Yerli ve yabancı yatırımcıların bu sektöre şehrimizde yapacakları yatırımın, sektörün sahip olduğu imalat kabiliyeti ile bölge ülkelerine yüksek ihracat potansiyeli bulunmaktadır.
KAĞIT ÜRÜNLERİ İMALATI
Gaziantep kağıt ürünleri imalatı sektöründe ağırlık oluklu mukavva ve karton kutu imalatı ile karton masura imalatındadır. Oluklu mukavva ve karton kutular gıda ve tekstil sektörlerinde ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Karton masura imalatı yapan firmalar da tekstil sektöründe iplik ve halı imalatı ile plastik sektöründe her türlü plastik film, sera örtüsü..v.b. imalatı yapan firmaların ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here