Nursel Köse, fenomen dizi “Avlu”nun ardından “Güvercin” projesiyle ekrana bomba gibi dönüş yaptı. Güvercin dizisinde Kevsa karakterine hayat veren ödüllü oyuncu, yine güçlü oyunculuğuyla adından söz ettiriyor. Nursel Köse, Gaziantep için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gazianteplilerin misafirperverliğine bayıldığını söyleyen Nursel Köse, “Gaziantepli hanımlarla tanıştım, onlarla oturdum kalktım. Sohbet ettim, tanıştım, şakalarını gözlemledim, mizahlarını kapmaya çalıştım, acılarını yemeyi öğrendim” dedi.
Çok kolay dizi kabul etmiyorsunuz. Size Güvercin’e “Evet” dedirten en özel sebepler neler oldu?

“Yönetmenim Altan Dönmez faktörü oldukça önemli oldu. Onunla daha önce “Paramparça”da çalışmıştık. Gaziantep’i ve çevresindeki illeri görmek, farklı coğrafyaların farklı doku ve tatlarını tanımak bunlardan nasıl etkilendiğimi görmek istedim açıkçası..
Kevsa size göre nasıl bir kadın? Rolü çıkarırken örnek aldığınız biri oldu mu?
Kevsa Hatun, dinç ve bakımlı ve alımlı bir kadındır. Yörede sözü geçen bir hanım ağadır. Gergin, katı duruşlu, heybetli bir kişilik… Son derece kendinden emin, ağır ve sert mizaçlı… Tavırları ve bakışları ile etrafa korku salmaktan zevk duymasa da, bunu maske gibi takınıyor. Kimseden lafını esirgemez. Zira korkusuz ve cesur olmayı erken yaşlarda öğrenmiş, sert, öfkeli, hırslı, otoriter bir kişilik… Hayatının en büyük hayal kırıklığını genç yaşında, çok sevdiği kocası Ahmet’in ihanetiyle yaşamış ve bu ihanetin yükünü nerdeyse ömür boyu taşıyacak.
Çekimlere başlamadan kaynanalar gelinler, yemekteyiz gibi programları çok izledim. Çok feyz altmışlığım vardır. Antep’te bazı aileleri ziyaret ettim, Gaziantepli hanımlarla tanıştım, onlarla oturdum kalktım. Sohbet ettim, tanıştım, şakalarını gözlemledim, mizahlarını kapmaya çalıştım, acılarını yemeyi öğrendim.

Kevsa’nın size benzeyen özellikleri var mı?
Sanırım kan grubumuz aynı… Sıfır kan gurubunun tüm özelliklerini her ikimiz de taşıyoruz. Tip olarak ve kişilik olarak çok farklıyız, Kevsa’yla ben ayrı dünyaların insanlarıyız..
Gaziantep’te dizi çekmek nasıl? Set dışında zamanınız nasıl geçiyor?
Gaziantepliler’den misafirperverliğine bayıldım. Sevgi dolular bize ve ekibimize karşı… Set dışında Gaziantep ve çevre şehirleri geziyoruz. Urfa, Adana, Mardin, Midyat, Göbeklitepe gibi yerlere birer ikişer gün gittik, gezdik…
Rol arkadaşlarınızdan en iyi anlaştığınız isimler kimler?
Kevsa severler ve Kevsa düşmanları diye ikiye ayırıyorum ve cezalandırıyorum hepsini… Şaka tabii… Ekip ve oyuncu arkadaşlarla çok iyiyiz. Şehir dışı işler tüm ekibi ve oyuncuları yan yana tutarak aileleştirebiliyor. Biz de bunu başardık ve keyfini çıkarıyoruz.
Şimdiye kadar sette sizi en çok zorlayan sahne hangisi oldu?
Hava şartları, özellikle dış gece çekimlerinde soğukta zorlanıyoruz. Düğün, nişan gibi kalabalık sahneler en yorucu olanlardır genelde…
Gelen tepkiler nasıl, sizi çok şaşırtan bir yorum oldu mu?
Sokaktaki insanın, fanların sosyal medyadakilerin geri dönüşümü hep sevgi dolu… Genelde Keriman, Kudret ve Kevsa’yı benim özel halimle kıyaslıyorlar. Her üçüne de benzetemiyorlar. Daha gençsin, daha zayıfsın gibi fiziksel durumları çok irdeliyorlar örneğin…
Artık dizi tutturmak çok zorlaştı. Bu anlamda Güvercin’in ekranda kalma başarısının sırrı ne?
Bunun reçetesini sırayla yazabiliriz; yönetmen, yapım, kanal, senaryo ve tüm bunların uyuşması gibi bir sürü şey sayılabilir ama bence bir dizinin büyüsü ya vardır ya da yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here