Gaziantep için korkutan hava kirliliği açıklaması

0
64

Hava Kalite İzleme İstasyonları’nın verilerini izleyen Greenpeace Akdeniz, Türkiye’de hava kirliliğinin en yüksek olduğu 20 bölgeyi belirledi. Analiz sonuçlarına göre, Gaziantep’in Şahinbey ilçesi de hava kirliliğinin en yüksek olduğu bölgeler arasında bulunuyor.

Greenpeace Akdeniz, hava kirliliğiyle mücadele için yürüttüğü çalışmalarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ulusal hava kalitesi izleme ağında yer alan istasyonlardan 2023 yılı boyunca elde edilen Partikül Madde (PM) 10 verilerini analiz etti.
Analizlerin sonucuna göre; 2023 yılında Türkiye’nin en kirli havasına sahip yerleşim alanları belli oldu. Greenpeace Akdeniz’e göre Türkiye’nin havası en kirli 20 bölgesinin arasında Gaziantep’in Şahinbey ilçesi de var. Şahinbey ilçesinin Beydilli mahallesi ile Şahinbey GASKİ D6 istasyonun bulunduğu bölge de bu 20 bölge arasında yer alıyor.
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen’in açıklamasına göre; GreenPeace Akdeniz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nda yer alan İstasyonlardan elde edilen Partikül Madde (PM)10 verilerini analiz ederek elde edilen verilere göre Türkiye’de, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Standartlarına göre havası temiz şehir olmadığını açıkladı.
Türkiye’de ölüme yol açan risklerde tütün, aşırı kilo, hipertansiyon ve hipergliseminin ardından hava kirliliğinin 5. sırada yer aldığı ve en kısa zamanda bu bölgelerin “koruma bölgesi” ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz