Gaziantep Büyükşehir, “Avrupa Hareketlilik Haftası”nı kutluyor

0
224

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 16-22 Eylül tarihleri arasında tüm yurtta kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor.
Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğü ve Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteğiyle düzenlenen “Avrupa Hareketlilik Haftası” bu yıl tema olarak “Daha iyi bağlantı kur”, “Çeşitlendir ve devam et” olarak belirlendi.
GASTROANTEP’TE HAREKETLİLİK HAFTASI DA YER ALDI
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen Gazi şehirdeki kutlamalar kapsamında GastroAntep’in düzenlendiği Festival Park’a elektrikli test otobüsü ile ulaşım sağlandı. Festival Park’ta ziyaretçileri bilgilendirme standı açıldı, yarışmalar düzenlendi, bisiklet çekilişleri gerçekleşti. Gazi şehrin yeni kardeş şehri Braga’nın belediye başkanı ve heyeti ile beraber Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlediği “Kardeş Şehirler Tramvay Sürüşü” etkinliği yapıldı. Etkinliğe katılanlar adına fidan dikilecek.

TEMİZ BİR DOĞA İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ YAPILDI
Temiz bir gelecek ve doğa için yapılan etkinlikler kapsamında ise 19 Eylül günü ulaşımda aktarmalara ücretsiz oldu, Çevre dostu ve sürdürülebilir lojistik için elektrikli kargo araçlarıyla teslimatlar yapıldı. Okullarda Avrupa Haraketlilik Haftası hakkında öğrencilere farkındalık eğitimi verildi. Gaziray Mücahitler İstasyonu’na bisiklet sürüşü ve banliyö aktarma etkinliği gerçekleşti.
KUTLAMALAR YENİ ETKİNLİKLERLE SÜRECEK
Yayalaştırılan Üniversite Meydanı’nda 21 Eylül Çarşamba Günü Büyükşehir Belediyesi tarafından hafta kapsamında “Yaya Durak İstasyonu” kurulacak. Alanda Büyükşehir Belediyesi antrenörleri tarafından “Gençlerle Bin Adım” faaliyeti yapılacak. Katılım sağlayan her katılımcı adına Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçlandırma alanlarına fidan dikilecek.
“ARABASIZ GÜN”DE FARKINDALIK MESAJI VERİLECEK
22 Eylül Perşembe Günü ise “Arabasız Gün” etkinliği vesilesiyle Kamil Ocak, Nail Bilen, Mithat Enç ve Ömer Asım Aksoy Caddeleri saat 10.00 ile 12.00 arasında trafiğe kapatılacak. Trafiğe kapatılan caddede tenis, minyatür kale maçlar, bisiklet sürüşleri yapılacak. Toplu taşımayı en çok kullanan 3 kişiye ve GaziBis’i en çok kullanan kişiye ise bisiklet hediye edilecek. Son olarak Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında kapanış etkinliği yapılacak.
BÜYÜKŞEHİR BİSİKLET KULLANIMI İÇİN YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR
İnsanları yürüme, toplu taşıma ve bisiklet gibi sürdürülebilir ulaşım yöntemlerini kullanmaları konusunda teşvik ederek karbon emisyonunu azaltarak, havanın kalitesini ve kentin daha sağlıklı, yaşanabilir alanlara dönüştürülmesi amacıyla yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, planlanan 150 kilometrelik bisiklet yolunun 40 kilometresini tamamladı.
Toplu taşımanın yaygınlaştırılması ve gençlere destek olmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi, “Genç Gaziantep” mobil uygulamasını indiren üniversite öğrencilerine Gazikart 22 biniş hakkı veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz