Gazeteci Mehmet Barlas hayatını kaybetti

0
240

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas 81 yaşında hayatını kaybetti. Gaziantep Valisi Davut Gül, aslen Gaziantepli olan duayen gazeteci Mehmet Barlas için başsağlığı mesajı yayınladı.
Gazeteci Mehmet Barlas, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Şişli’de özel bir hastanede 81 yaşında hayatını kaybetti.
VALİ GÜL, BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ
Gaziantep Valisi Davut Gül, Mehmet Barlas’ın vefatının ardımdan bir mesaj yayınladı. Vali Gül mesajında, “Sabah Gazetesi Başyazarı, hemşehrimiz Mehmet Barlas vefat etti. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun Başta kıymetli eşi Canan hanım ve değerli oğlu Cemil Barlas olmak üzere aileye sabır başsağlığı diliyorum” dedi.
MEHMET BARLAS KİMDİR?
1942 Ankara doğumlu Türk gazeteci, köşe yazarı.
Cemil Sait Barlas’ın oğlu olan Mehmet Barlas, 1968’den beri Canan Barlas’la evli. Barlas çiftinin bu evlilikten Cemil Barlas ve Ela Barlas adında iki çocuğu var. Canan Barlas, Can Paker’in kızkardeşidir.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1971 yılında mezun olmuştur. Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nda basın komisyonu başkanlığı yaptı. Gazetecilik ile öğrencilik döneminde babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı. Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. Daha sonra İsmail Cem’in genel müdürlüğü döneminde TRT’de iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.
Barlas, Türkiye’de yayımlanan gazetelerin birçoğunda çalıştı. Son Havadis, Cumhuriyet, Resmî Gazete, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Zaman, Star, Akşam ve Posta gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Mehmet Barlas, son olarak Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu.
Çeşitli dönemlerde Star TV, atv, Show TV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu yapan Mehmet Barklas, 2003 yılında kızı Ela Barlas ile haber programı hazırladı ve sundu, 2008 yılı içinde kısa bir süre atv’de ana haber bülteninin sunuculuğunu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar’la birlikte Yorum Farkı adında bir program yapan Barlas, NTV’de ve NTV Radyo’da Oğuz Haksever ile beraber Makam Farkı adlı programı yapmıştı.
Mehmet Barlas, Okan Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi görevini de sürdürmekteydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz