GAÜN’de yapılacak kütüphane için çalışmalar başladı

0
64

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) yerleşkesinde uzun süredir yapılması planlanan Gaziantep Üniversitesi Kütüphanesi Projesi için ilk adım atıldı. GAÜN’de Selçuklu–Osmanlı tarzı bir mimariye sahip modern bir kütüphane binası inşa edilecek.

GAÜN kampüsü içerisinde yapılması planlan kütüphane, 18 bin 700 metrekare alandan oluşup yaklaşık 18 bin kişilik kapasiteye sahip. Yeni yapılacak kütüphanede çalışma salonları, bireysel ve özel çalışma odaları, teknoloji ve multimedya odası, görsel-işitsel-basılı materyalleri bulunacak ve öğrencilere 24 saat boyunca ders çalışma imkanı sunulacak.
“ÜNİVERSİTEMİZİN YENİ KÜTÜPHANESİ YAŞAM MERKEZİ OLACAK”
Kurulacak yeni kütüphanenin yerini ziyaret eden GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, kütüphanenin öğrenci ve akademisyenler için sadece bilgiye erişim sağlamakla kalmayacağını aynı zamanda yaşam alanı ve sosyalleşme merkezi olacağını belirtti. Prof. Dr. Arif Özaydın, “8 Mayıs 2024 üniversitemiz için tarihi bir gündür. Bugün itibariyle Gaziantep Üniversitesine 18 bin 700 metre karelik bir kütüphanenin temeli atıyoruz. İnşallah iki yıl içerisinde bitireceğiz. Burası bildiğimiz klasik kütüphanelerin ötesinde 7 gün 24 saat faaliyette olan büyük bir yaşam alanı olacak. Yeni kütüphane binamızı sadece bilgiye erişim noktası olarak değil, aynı zamanda öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlayacak bir yaşam merkezi olarak tasarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
BİR ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ BÜYÜKLÜĞÜNDE KÜTÜPHANE
Öğrencilerin mevcut öğrenci kütüphanesine sığmadıklarını dile getiren Prof. Dr. Özaydın, “Mevcut kütüphanemiz 52 bin öğrencinin bulunduğu üniversitemize yetmiyor. Bir üniversite kampüsü oluşturulabilecek alana kütüphane temeli atıyoruz. Yapı İşleri Daire Başkanlığımızla yaptığımız istişareler sonucunda Selçuklu–Osmanlı tarzı bir mimariye sahip modern bir kütüphane binası inşa edeceğiz. ‘Vira Bismillah’ deyip kazma vuruyoruz bugün. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu bir takım işi, bizi böyle bir yatırımı yapmaya teşvik eden ve finansman anlamında destekleyen devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Yeni kütüphanemiz Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz