GAÜN’de Mehmet Tahir Münif Paşa açık oturumu

0
125

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Gazikültür A.Ş. iş birliği ile ‘Osmanlı Zamanlarının En Büyük Maarif Nazırı Mehmet Tahir Münif Paşa’ adlı açık oturum düzenlendi.
Osmanlı Dönemi’nin Gaziantepli Maarif Nazırı Mehmet Tahir Münif Paşa’nın hatırasını yaşatmanın yanı sıra, onun vizyonunu günümüze taşıyarak gelecek nesillere de ilham verme amacını taşıyan açık oturumda konuşmacı olarak Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu, Yeditepe Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ali Budak, GAÜN Rektör Danışmanı Prof. Dr. H. İbrahim Yakar ve Gazi Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi M. Kayahan Özgül yer aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektör Danışmanı Prof. Dr. H. İbrahim Yakar, Gaziantep’in zengin tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir şehir olduğuna vurgu yaparak, “Gaziantep’in geçmişte aldığı birikimi günümüze yansıtmak, günümüzdeki değerleri de koruyarak geleceğe aktarmak adına işler yapıyoruz. Gaziantepli Maarif Nazırı Münif Paşa da bu değerlerimizden bir tanesi, ne kadar çok büyüklerimizi tanırsak, rol model olarak ortaya koyacağımız kişileri benimsersek, kendimizi o kadar iyi yetiştirmiş oluruz. Gelecek nesillere daha iyi bir Gaziantep bırakmak amacıyla bu etkinlikleri düzenliyoruz ve düzenlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Münif Paşa ile ilgili çalışmalar yaptığını ifade eden ve Gaziantep’in yetiştirdiği değerlerin tanıtılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu, “Çok yönlü bir devlet adamı olan Münif Paşa’yı tanımak çok önemli, ona tarihte ‘hezarfen’ deniyor bu nedenle. Osmanlı’da Milli Eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı gibi önemli görevlere getirilen, Tahran elçiliğine tayin edilen Paşa, yazarlığıyla ve şairliğiyle de tanınıyor. Gaziantepli bir değer olan Münif Paşa adına bir enstitü kurulmasını temenni ediyorum, onu herkes tanımalı ve bilmeli” dedi.
Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Budak, Münif Paşa’nın resmi görevlerinin yanı sıra ilim ve sanatla da yakından ilgilendiğine dikkat çekerek, Münif Paşa’nın çıkardığı Mecmua-i Fünun’un devrin en gözde yayın organlarından biri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Budak şöyle konuştu: “1882 yılında, ‘Bir Yıldız Böceği ile Bir Yolcu’ başlığıyla yayımlanan bir fıkra dolayısıyla Mecmua-i Fünun kapatıldı. Fıkra ise şöyle: “Bir yolcu, karanlık gecede kırda giderken yolunu şaşırmış olduğu halde uzaktan bir yıldız böceği gördü. Bunu fenerli bir adam zannedip arkasından gitti ve nihayet bir bataklığa düştü. Adam, öfkelendi ve böceğe kızıp, ‘Allah müstehakını versin, sen niçin beni böyle fena yerlere getirdin’ diyince böcek, ‘Sana benim ardım sıra gel diyen oldu mu?’ diye cevap verdi. Başına bir felaket geldiği vakit onu daima başkasından bilme, elbette senin kusurundur. Fıkra bu, İstibdat döneminde belli başlı sözcükleri kullanmak yasaktı ve bunlardan bir tanesi de ‘yıldız’ kelimesiydi.”
Gazi Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi M. Kayahan Özgül ise Münif Paşa ile ilgili yapılan çalışmaların nitelik ve niceliğine değinerek, “Ayıtab’ın yetiştirdiği büyük bir şahsiyet için buradayız. Münif Paşa ile ilgili yeteri kadar çalışma yapılmadığını görüyoruz. Paşa ile ilgili yapılan birkaç çalışma var, onların da edebiyat alanında yapıldığını görüyoruz. Hukuk, eğitim tarihi, Antep şehir kültürü için birileri çalışma yapmalıydı, bunun eksikliğini hissediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz