Fatma Şahin’in tercihi Gaziantep

0
369

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti (GGC)’nin yeni yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Başkan Şahin, GGC’de önemli açıklamalar yaparken, yerel seçimlerdeki tercihinin doğduğu yer olan Gaziantep’ten aday olmak olduğunu söyledi.  
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, Cemiyetin projeleri hakkında bilgi verdikten sonra Fatma Şahin’e yerel basına verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Basın evlerindeki eksikliklerin giderilmesi için Fatma Şahin’den destek isteyen Ay, özellikle internet, ulaşım ve sağlık alanındaki eksikliklerini giderilmesini istedi.
‘ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ’
Cemiyet olarak sektörün sorunlarını, sıkıntılarını içeren bir rapor hazırladıklarını ifade eden Gaziantep Gazeteciler Cemiyet Başkanı İbrahim Ay, “Bu raporu dosya halinde ilerleyen günlerde Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’e, milletvekillerimize, Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüze, Basın Enformasyon Genel Müdürümüze ileteceğiz. Yeni dönemde ortak akılla hareket eden, daha çok eğitime, seminerlere ve yeni projelere ağırlık veren bir cemiyet olarak çalışmayı planlıyoruz. Daha önce sizlerin de desteğiyle 40 yıllık bir hayal olan toplu konut projemizi gerçekleştirmiştik. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’ün, dönemin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, milletvekillerinin, ilçe belediye başkanlarımızın ve özellikle sizin bu projemizde çok önemli katkılarınız oldu. Bize her zaman yol gösterdiniz, destek oldunuz. Tüm meslektaşlarımız adına sizlere tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.
‘YENİ DÖNEMDE GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ’
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Güneydoğu’nun en önemli STK’larından biri olduğunu söyleyen Ay, “1969’da kurulmuş. Cemiyetimizin 220 tane üyesi bulunmaktadır. 130 tanesi yakın sarı basın kartı sahibi üyemiz bulunmaktadır. Seneye cemiyetimizin 50. yılını geniş bir katılımla çok güzel bir baloyla, hep birlikte kutlayacağız. Gaziantep’te sadece Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon’dan para yardımı alan tek cemiyet Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’dir. Yeni dönemde güzel işler yapacağız. Güzel projelerimiz var. El birliği ile Gaziantep’in faydasına olabilecek güzel projelere birlikte hayata geçireceğiz. Sizlerin de yapmış olduğunuz projeleri yakından takip ediyoruz. Gerek bakanlık döneminizde gerekse şu anda belediye başkanlığı döneminizde Gaziantep basını ile uyum içerisinde çalıştınız. Bizler Gaziantep’in faydasına olabilecek her türlü projede yanınızda olduk, bundan sonra da yanınızda olamaya devam edeceğiz. Son 5 yıl içerisinde gerek ülkemiz gerekse şehrimiz çok büyük badireler atlattı. Buna rağmen sizler bunu birçok kez fırsata çevirdiniz. Yapmış olduğunuz bu çalışmalar takdire şayan. Özellikle Düzbağ Projesi ile bu şehrin 50 yıllık su sorununu çözmüş olacaksınız. Yine Gaziray, Kuzey Şehir projeleri başta olmak üzere örnek verilecek bir çok projeleriniz mevcut. Güzel işlere imza atıyorsunuz. Bütün projelerinizde basın olarak destekliyoruz. Hepimizin ortak amacı Gaziantep’e nasıl fayda sağlayabiliriz. Bizler sizlere bundan sonraki döneminizde başarılar diliyoruz” dedi. 
AY, TOKİ’DEKİ SORUNLARI ANLATTI
Başkan İbrahim Ay, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e Beykent bölgesindeki gazetecilerin yaşadığı TOKİ Basın Sitesi’ndeki sorunları da aktardı. Ay, orada oturan meslektaşlarının en büyük sıkıntılarının başında ulaşım, telefon hatlarının sağlıklı bir şekilde çekmemesi ve sağlık ocağının olmamasının başlıca sorunlar olduğunu ifade etti. Başkan Şahin’de bu sorunların en kısa sürede çözüme kavuşması için kendi üstlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
‘YEREL BASINA ÇOK ÖNEMLİ İŞ DÜŞÜYOR’
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ne yeniden başkan seçilen İbrahim Ay ve yönetimini tebrik ederek yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını dileyen Başkan Şahin, “Günümüz dünyasında insanların doğru, tarafsız, bağımsız, hızlı haber alması en önemli talepleri. İleri demokrasinin de en önemli ana damarı. Özellikle burada yerel basına kendi şehrimiz adına çok önemli iş düşüyor. Kalifikasyon, yetişmiş insan gücü, vizyonuyla dünyayı okuyan, şehri ileriye taşıyan bakış açısına çok ihtiyacımız var. Biz birbirimizle mesleki olarak da en yakın çalışan iki grubuz. Ben hep ikiz kardeş diyorum. Zaman ve mekan tanımayan zor bir alan. İnsanı merkeze alan ve insana hizmet etme sevdan yoksa çok zor bir iş. İnsanın genel memnuniyetini sağlamak çok zor. Biz sizden memnunuz. Allah hepinizden razı olsun. Burada büyük bir tecrübe ve dinamizm var. Sürekli ben çok iyiyim modundan daha çok mesleki, ülke, sektör açısından ne yapabiliriz diye bir bakış açısı var. Bunu da çok kıymetli buluyorum. Bu coğrafya baka bir coğrafya. Her sabah kalkıyoruz başka bir hesap var. Her akşam yatıyoruz başka bir hesap var. Çok dinamik ve öngörülü olmamız lazım. Kendimizi sürekli yetiştirmemiz lazım” dedi. 
‘BU İŞLERİ BU DÖNEMDE YAPMAK ÇOK KOLAY DEĞİL’
Göreve gelirken söz vermiş olduğu 1027 proje içerisinden yapamadıkları tek projenin kongre merkezi olduğunu belirten Şahin, “Bu projenin de her şeyi tamam. Uygulama projelerimiz bitti. Yerimiz tamam. TEDAŞ’ın yerinin taşınmasıyla ilgili süreç uzayınca gecikti ancak o da yeni dönemimize bismillah denildiğinde ihalesi yapılacak. Hatta ilk ihalesi yapıldı, iptal oldu. Onun dışında taşra merkezde büyük vermiş olduğumuz sözlerin yüzde 90’nını bu zor şartlarda gerçekleştirmiş durumdayız. Bunları bu dönemde yapmak çok kolay değil. Hükümetimiz mülteci meselesinde şehrin yükü çok ağır diye bize çok ciddi manada devlet yatırımı verdi. Son 5 yılda aldığımız devlet yatırımı 16 yılın 3 katı. Kuzey Şehrin, Gaziray’ın ve Düzbağ projelerinin toplam maliyetine bakın bir de son 16 yılda yapılan devlet yatırımından daha fazladır. Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Kendisi, ‘Gaziantep çok yükümüzü kaldırıyor biz Gaziantep’e pozitif ayrımcılık yapalım’ diye talimat verdi” dedi.
‘1 HAFTA UYUYAMADIM’
Gaziantep’te 2016 yılında kına gecesinde yaşanan patlamanın Gaziantep için dip noktası olduğunu söyleyen Şahin, “Ben bu patlamadan sonra 1 hafta uyuyamadım. Hastaneye gittiğimde çocukların hali perişandı. Patlamanın şiddetinden ağzı, kulağı olmayan hastalar vardı. Cumhurbaşkanımızın Milli Güvenlik Kurulu’nda Fırat Kalkanı Harekatı’na karar vermesi bu olaydır. Fırat Kalkanı ile birlikte güvenli hattın oluşmasıyla şehir nefes aldı. Biz ondan sonra dip yaptığımız noktadan ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ diye pozitif gündem oluşturduk. Eğer öyle yapmamış olsaydık sürekli bir negatif enerji üzerinde gidecekti. Gaziantep’e 1 milyon insan gelecek dedik. Nasıl gelecek diye millet bize inanmadı. Hayvanat Bahçesi müdürümüzden aldığım bilgilere göre bu yıl sadece 4 milyon ziyaretçi sayımız olmuş. Bu çok ciddi bir sayı ve şu an müzelerimizde de yabancı ziyaretçilerimizde çok ciddi bir artış var. Gelecek yıl Çin’de Türk yılı yapılacak bundan en çok bizim istifade etmemiz lazım. İşin özü şu en zor zamanda şehrin dinamikleriyle iş dünyası, sivil toplum örgütleri, yerel basın ve en önemlisi hemşehrilerimiz çok necip bir halkımız ve çok erdemliler. Gaziantep halkı en zor zamanda çok sağlam duruyorlar. Hepimizin onlara çok müteşekkir olması gerekiyor. 500 bin mülteci ile yanı başımızda savaş varken bu şehirde 150 tane yeni fabrika açıldı. Bunu yapan şehir başka bir yerde bulamazsınız” dedi.
‘BENİM TERCİHİM DOĞDUĞUM YERE HİZMET ETMEK’
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 30 Mart yerel seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı ile ilgili sorulara cevap vererek, “Bu bir süreçtir. Genel merkezimizde kasım başı itibariyle takvim başlayacak. Önce aday adaylıklarının başvuruları başlıyor. Sonra teşkilat teamülleri yapılıyor. Sonra halka, sivil toplumlara soruluyor. Bunlardan sonra şehrin röntgeni çekiliyor. Sonra parti ve adayın durumuna bakılıyor. Bunda duygusal bir şey yok, her şey ortadadır. Halk ne isterse o olur. Bizim seçim kaygımız yok işimize odaklanıyoruz. Belediye başkanlığı döneminde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bana özellikle büyükşehirlerde büyük işlerde ilk dönemin pansuman dönemi olduğunu daha büyük işlerin ikinci dönemde ortaya çıktığını söylemişti. Biz büyük işlerimizin 4’te 3’ünü bitirdik. Büyük projelerimizin sonucuna daha varamadık. Benim tercihim doğduğum yere hizmet etmek ve yaptığımız işin toplumdaki karşılığını görmek isterim” diye konuştu.
Konuşmaların ardından GGC Başkanı İbrahim Ay, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in basın mensuplarına yapılan evler konusunda verdiği destekten dolayı hediye takdim etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz