Fatma Şahin: “Bu tren bizi, Türkiye Yüzyılı’na götürsün”

0
173

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet verecek GAZİRAY, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Açılışta Gazi şehirlilere müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 300 binden fazla işçinin çalıştığı sanayi bölgelerini birbirine bağlayan banliyö hattının, yılbaşına kadar ücretsiz olacağını açıkladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı iş birliğinde hizmete giren, Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi (KÜSGET) ile organize sanayi bölgelerini birbirine bağlayan 16 duraklık ve bugünkü rakamıyla yaklaşık 10 milyar liralık dev proje olan GAZİRAY Banliyö Hattı’nın açılış töreni, İstasyon Meydanı’nda 70 bine yakın Gazi şehirlinin katılımıyla gerçekleşti. Törende, ayrıca Büyükşehir yatırımları, 79 fabrika ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılışı da yapıldı.

ŞAHİN: GAZİRAY BİZİ TÜRKİYE YÜZYILI’NA GÖTÜRSÜN
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de GAZİRAY’ın açılış töreninde, beklenen GAZİRAY projesinin hizmet için hazır olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
“Sevdamız, Türkiye Yüzyılımız. Cumhurbaşkanımız, 20 yıl önce bugün, ‘Önce insan’ dedik. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ dedik. 20 yıldan beri ne dediysek arkasındayız. 20 yıl önce çıktığımız bu yol, Abdülhamid Han’ın Hicaz Demir Yolu’nda inananlarla buluştuğu yoldur. Bu yol, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ya istiklal ya ölüm’ dediği yoldur. Bu yol Menderes ile birlikte Özal’ın vizyon yoludur. Abdülhamid Han’ın rüyasını gerçekleştiren Menderes’in inancını getiren, Özal’ın gücünü birleştiren Recep Tayyip Erdoğan’ın yoludur. Yolumuz açık olsun. Bahtımız açık olsun. Bu tren bizi, Türkiye Yüzyılı’na götürsün. Türkiye Yüzyılı erdemlilerin yılıdır. Türkiye Yüzyılı gençlerin yılıdır. Türkiye Yüzyılı anaların yılıdır. Bu temel bizi mutluluğa, kardeşliğe, sağlığa götürsün inşallah. Yolumuz açık olsun.”
Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Gaziantep Valisi Davut Gül ile il protokolü bulundu.

GAZİRAY PROJESİ HAKKINDA
5 kilometrelik kısmı yer altından ilerleyen projede 2 hızlı tren hattı ve 2 adet banliyö hattı bulunuyor. 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı üzerinde sağlanacak ulaşım için kentte 16 istasyon oluşturuldu. Taşlıca, Mustafa Yavuz, Seyrantepe, Göllüce, Gar, Mücahitler, Topraklık, Adliye, Selimiye, Fıstıklık, Beylerbeyi, Stadyum, Dülük, OSB-4, OSB-3 ve Başpınar istasyonları boyunca devam edecek olan GAZİRAY kentin ulaşımda ana damarlarından biri haline gelecek.
Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldırmayı amaçlayan proje güvenli ve hızlı şekilde toplu taşımayı sağlarken, sanayi bölgeleri arasındaki ulaşım hattını günün şartlarına uygun ve modern hale getirecek. GAZİRAY ile ulaşımda şehir merkezindeki trafik yükü azalırken yeşil enerjiyle de ulaşım sağlanmış olacak.
GAZİRAY projesi kapsamında ayrıca toplam uzunluğu 5,5 kilometre olan 2 adet aç-kapa tünel, 1 köprü, 12 alt ve üst geçitle 26 menfez de inşa edildi. GAZİRAY’da kullanılacak elektrikli tren setleriyse yerli ve milli üretiliyor.
ÜNLÜ SANATÇI MURAT DALKILIÇ GAZİRAY AÇILIŞINA ÖZEL KONSER VERDİ
Tören sonrası GAZİRAY açılışına özel olarak sevilen sanatçı Murat Dalkılıç sahne aldı. İstasyon Meydanı’nı dolduran Gazi şehirliler için konser veren Dalkılıç, GAZİRAY Banliyö Hattı’nın vatandaşlar için hayırlı olmasını diledi. Konserde sevilen şarkılarını vatandaşlarla birlikte söyleyen ünlü şarkıcı, hayranlarının istek parçalarına da kayıtsız kalmayarak dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz