Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi tarafından 2009 yılında projelendirilen ve İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen ‘Ülkeme katkı için engelli değilim istihdam projesi” rekora koşuyor.

Gaziantep’te sekizinci kez yürütülmesine kararı verilen ’Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim’ projesi için imzalar atıldı. Engelli istihdamında önemli bir yol aldıklarını söyleyen Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Hulusi Kalender, “Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan iş yerlerinden kesilen 22 Mayıs 2003 tarih ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezalarının kullanımı hakkında karar vermeye yetkili komisyonun onaylamasıyla, Gaziantep İş Kurumu İl Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz  ‘Ülkeme katkı için engelli değilim istihdam projesi” Engelli İstihdam projesinin kabulu için teşekkür ederiz” dedi. 
ENGELLİ İSTİHDAMI ARTACAK
Kalender, “Engellilerin iş gücü piyasasındaki durumlarına bakıldığında, Dünya genelinde, Türkiye’de iş gücüne katılım oranları, istihdam oranları çok düşük seviyelerde olduğu görülmektedir. Nüfusun önemli bir kısmını oluşturan engelli bireylerin topluma diğer vatandaşlarla eşit bir şekilde katılmalarının önünde en önemli sorunlardan bir tanesini istihdamdır. Herhangi bir iş gücünde aktif olarak bulunamayan  ve bu sorunu yaşayan dezavantajlı olan engelli bireyi  değil aynı zamanda ailesini ve yakın çevresini de ekonomik, sosyal ve psikolojik yönden etkileyen bir sorundur.Sekizinci dönem uygulamaya konulacak sürdürülebilir projemizle kentimizde engelli istihdamı ile engelli bireylerimize, Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğünün desteğiyle, iş bulmada, işe yerleştirmede ulaşım,muhatap alınmama, mesleki yetersizlik dezavantajlarını ortadan kaldırmaktayız. Geçtiğimiz 7 dönem sonucunda 5 bin 890 engelli bireyleri işyerlerine taşıyarak ve bire bir .görüşme sağlayarak bin 622 engellimizi istihdam etmiştik. Sekizinci dönemde bu sayıyı artıracak çalışmalar yapacağız. Bu proje İstihdam kenti Gaziantep’e yakışmıştır. Örnek bir projedir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here