Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu

0
58

Güneydoğu Anadolu’nun katma değerli tekstil ihracatına katkı sağlamak amacıyla Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finalistleri açıklandı.

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu. ‘’Dokuma, örme ve baskı” olmak üzere 3 farklı kategoride düzenlenen toplam 1 milyon 450 bin TL para ödüllü yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden yoğun katılım gerçekleşti. Türkiye’nin 2022 yılı tekstil ihracatının 12,9 milyar dolar olduğunu ve Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın bölge ihracatında yeni bir pencere açtığını belirten TİM Başkan Vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, zor bir sene olmasına rağmen bu sene yarışmaya ara vermediklerini belirtti.
KİLECİ: DEPREME RAĞMEN DEVAM EDİYORUZ
Yarışma sayesinde ihraç edilme potansiyeli yüksek, özgün ve katma değerli yeni kumaş tasarımlarını ve genç tasarımcıları sektöre kazandırdıklarının altını çizen TİM Başkan Vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Herkesin bildiği üzere zor bir sene, deprem felaketiyle karşılaştık. Negatiflikleri pozitife çevirebilmek, özellikle eğitim tarafında öğrencilerin haklarını kaybetmemeleri adına her türlü imkansızlığa rağmen yönetim kurulu üyelerimizle bu seneki yarışmamızı yapmaya karar verdik. Her şeye rağmen başladığımız işi devam ettirmek istiyoruz. Şartlar ne olursa olsun işimizi yapmaya devam etmeliyiz. Eskiden bu yana gelen yegâne şey çok çalışmak, akıllı ve öngörülü olmak, hayatı doğru okuyabilmek ve bunların ışığında doğru projeler yapabilmek. Biz de GATHİB olarak bu işi elimizden geldiğince başka bir yere taşımaya çalışıyoruz. Yarışmaya katılan tüm öğrenci kardeşlerime ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
YARIŞMANIN FİNALİ 8 EYLÜL’DE
Her bir kategoride birincilere 225 bin TL, ikincilere 150 bin TL ve üçüncülere 75 bin TL para ödülü verilecek olan yarışmada, 100 bin TL değerinde “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü” de bulunuyor. Toplam para ödülü 1 milyo 450 bin TL olan yarışmada, ayrıca her bir kategorinin birincileri Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme neticesinde uygun görülmesi halinde 1 yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitim görme imkânına sahip olacak. Tüm bu ödüllerin yanı sıra her bir kategoride ilk 5’e giren yarışmacılar yurtdışındaki bir Tekstil ve Moda Fuarını ziyaret etme ödülü kazanacak. Yarışmanın finali 8 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.
İŞTE FİNALİSTLER
Dokuma:
Cansu Nur Aycan
Çağla Işıl Karatan
Dilek Selçuk
Efekan Türker
Mehmet Melih Sevinç
Saliha Sert
Sema Orbaç
Sezer Sefil
Sinem Sezen
Şüheda Beydağ
Örme:
Burcu Güneş
Çağla Çokgezen
Edanur İmanlı
Enes Çalışkan
Esin Öykü Terzi
Gizem Akyol
Kübra Akkurt
Nur Sena Tunç
Seniyye Serim
Şeyma Demircan
Yağmur Zencir
Baskı:
Bahar Yükünç
Emirhan Karayılan
Fatma Gül Kabalar
Onur Aydın
Selin Bulut
Su Dura
Şerife Sultan Işık
Tuğba Kahyeoğlu
Tuğba Kar
Tuğçe Kalender

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz