Deprem bölgesi için 1 trilyon lira harcanacak

0
151

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Deprem felaketin 11 ilimiz ve 14 milyondan fazla insanımızı doğrudan etkiledi. Bu yıl sadece merkezi yönetim bütçemizde, deprem harcamalarımız 762 milyar Tük Lirası olacak. Çok büyük bir yükle karşı karşıyayız. Yerel yönetimler, İş Kur, SGK gibi kurumlarımızı da dahil edersek 1 trilyon liraya yakın kaynağın bu sene depreme harcanacağını ifade edebilirim. Bu en gelişmiş ülke için bile büyük bir maliyet ama inşallah hep birlikte ülke olarak, millet olarak bu yükü omuzlayacağız” dedi.

Bir dizi ziyaretler ve temaslarda bulunmak için Gaziantep’e gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Nurdağı ilçesine ziyarette bulundu. AFAD Koordinasyon merkezinde yürütülen çalışmalar ve son durum hakkında bilgi alan Yılmaz, toplantı sonrası inşası süren kalıcı konutlardaki örnek daireyi inceledi.
YILMAZ: GAZİANTEP YEREL YÖNETİMLER KONUSUNDA ŞANSLI İLLERDEN BİR TANESİ
İnceleme sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, merkezi idare kuruluşlarına olabildiğince belediyelere destek olma konusunda telkinlerde bulunduklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yerel yönetimlerimiz çok gayret ediyor. Gaziantep bu anlamda şanslı illerden bir tanesi. Bazı bölgelerimizde belediye hizmetleri noktasında tam olarak maalesef yeterli çalışma göremeyebiliyoruz. Çünkü belediye de bir anlamda depremzede konumuna geliyor. Dolayısıyla belediyelerin yapmaları gerekenler doğrultusunda merkezi idare olarak, hükümet olarak elimizden gelen gayreti yine sarf ediyoruz.”


EKİM AYI İTİBARİYLE, NURDAĞI VE İSLAHİYE’DE YAPIMI BİTECEK KONUTLAR HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK
Bilgilendirme toplantısında acil yapılması gerekenler ve geleceğe dönük çalışmaları gözden geçirdiklerini aktaran ve depremin ilk anından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde tüm bakanlar ve kurumların afet bölgesine geldiğini söyleyen Yılmaz, “Bakanlarımız ve kurumlarımız yerelde valilik, belediye ve STK’larımız ile birlikte bu ağır yükü omuzlama gayretinde olduk. Yaşadığımız deprem sıradan bir deprem değildi. Dünyada eşine az rastlanır büyük bir felaketti. 11 ilimiz 14 milyondan fazla insanımız doğrudan etkilendi. Bu yıl sadece merkezi yönetim bütçemizde deprem harcamalarımız 762 milyar Tük Lirası olacak hesaplarımıza göre. Çok büyük bir yükle karşı karşıyayız. Diğer harcamalarımızı sayarsak; yerel yönetimler, İş Kur, SGK gibi kurumlarımızı dahil edersek 1 trilyon liraya yakın kaynağın bu sene depreme harcanacağını ifade edebilirim. Bu en gelişmiş ülke için bile büyük bir maliyet ama inşallah hep birlikte ülke olarak, millet olarak bu yükü omuzlayacağız. İlk yapılan hesaplamalarda 104 milyar dolarlık bir maliyet hesaplanmıştı. Bunun ihtiyatlı bir hesap olduğunu söylemek istiyorum, gerçekten büyük bir maliyetle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.
DAHA HIZLI ŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPMAMIZ GEREKİYOR
Cumhurbaşkanı Yılmaz konuşmasının son bölümünde afetin oluşturduğu ağır yükün altından millet olarak kalkılması gerektiği ve farkındalığın devam etmesinin önemini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:
“Geleceğe dönük olarak da krizleri yönetmemek için riskleri daha iyi yönetmemiz lazım. Riskli alanlarda daha hızlı bir şekilde dönüşümü sağlamamız lazım. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın çalışmaları var. Meclisi’mize bazı yeni düzenleme önerileri de gelecek. Daha hızlı şekilde kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor. Afetlerden önce bu işleri yapmamız insani ve ekonomik olarak da çok daha düşük maliyetlerle gerçekleşiyor. Bütün kesimlerin desteğiyle deprem riski bulunan bölgelerde kentsel dönüşümü desteklemeye devam edeceğiz.”


CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
Nurdağı ziyareti sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek şeref defterini imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz