DEAŞ bağlantılı bazı kişi ve şirketlerin mal varlıkları donduruldu

0
99

Dışişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, DEAŞ terör örgütü ile iltisaklı ve örgüte finans sağlayan bir şebekeye ait 5 gerçek ve 2 tüzel kişinin mal varlıklarının ABD makamları ile eş zamanlı olarak dondurulduğunu açıkladı. Mal varlıklarını dondurma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “DEAŞ terör örgütüne finansman sağladığı tespit edilen 5 gerçek ve 2 tüzel kişinin malvarlıklarının Türkiye ve ABD tarafından eşzamanlı olarak dondurulmasına karar verilmiştir. Kamuoyu, söz konusu karar hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılmakta olan bir açıklamayla ayrıca bilgilendirilmektedir. Türkiye, terörizmin finansmanının önlenmesine yönelik etkin adımlar atmaya ve bu konuda uluslararası ortaklarıyla işbirliği içinde çalışmaya devam edecektir” denildi.
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI
Hazine ve Maliye Bakanlığı da, “DEAŞ’ın Finansmanı ile Mücadele” kapsamında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri tarafından eş zamanlı alınan mal varlığı dondurma kararı ile ilgili açıklama yaptı.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Terörizmin küresel bir tehdit haline gelmesi, bu tehdit ile mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini daha da ortaya çıkarmıştır. Büyüyen bu tehditle başa çıkabilmek için, etkin, çabuk ve uluslararası iş birliği halinde küresel yanıtlar verilmesi zaruridir. Bu gerekliliğin farkında olan Ülkemiz, tüm terör örgütlerinin finans kaynaklarının kurutulması amacıyla etkin tedbirler almakta ve uluslararası toplumun bu alandaki çalışmalarına aktif katkılar sunmaktadır. Sınır ötesi bir tehdit teşkil eden terörizme karşı uluslararası dayanışma ve müşterek yeteneklerin kullanılmasının bir örneği olarak, Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte yürütülen ortak çalışma ve iş birliği neticesinde, DEAŞ terör örgütünün Ülkemizde faaliyette olduğu tespit edilen finans ağına müzahir 5 gerçek ve 2 tüzel kişinin Resmi Gazete’nin mükerrer yayımlanan kararıyla Türkiye’de bulunan mal varlıkları dondurulmuştur. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bugün yayımlanan karar ile ülkemiz, terör ve terörizmin finansmanı ile mücadelede başta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Kararlarının uygulanması olmak üzere tüm hukuksal araçları etkin bir şekilde kullanmaya ve bu alanda diğer ülkelerle iş birliği yapmaya kararlılıkla devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz