Cumhuriyet’in 100’üncü yılı Gaziantep’te coşkuyla kutlandı

0
170

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü Gaziantep’te düzenlenen coşku dolu törenlerle kutlandı. Komando birliklerinin geçit töreni ve gösterileri büyük alkış aldı.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen tören Vali Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma’nın halkı ve tören birliklerini selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Cumhuriyet’in önemine vurgu yaptı. Çeber, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına kavuşmanın sevinç ve heyecanı içinde olduklarını ve bu yüzyıla ulaşmanın birçok görev ve sorumlulukları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Cumhuriyet’in tarihte eşine rastlanmayacak mücadeleler sonucunda kazanıldığını hatırlatan Çeber, “Bu yıl Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını kutlamanın sevinci içerisindeyiz. 29 Ekim 1923 Türk Milleti için sadece bir tarihten ibaret değildir. Yeniden varoluştur. Tarihte eşine rastlanmayan bir nitelikte verdiğimiz destansı mücadeledir. 29 Ekim analarımızın cepheye evlatlarını gönderirken ‘Vatan sağ olsun’ dediği bir zamandır. Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılında bilimin doğrultusunda birlik ve beraberlik içinde kararlılıkla çalışmak ve önümüzdeki yüzyılı Türkiye 100 yılı yapmak boynumuzun borcudur. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun” diye konuştu.

Yapılan konuşmaları ve okunan şiirlerin ardından 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı unsurları, komando birlikleri ve motosikletli polis timleri geçit töreni düzenledi. Yapılan silahlı gösterilerin ardından çeşitli kategorilerde yıl içinde yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Gerçekleştirilen şiir dinletisi ve halk oyunları gösterisinin ardından İstasyon Meydanı’ndaki kutlamalar sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz