Coğrafi işaretler dergisi okuyucuyla buluştu

0

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜciTA), Türkiye’nin ilk coğrafi işaretler dergisi YÜciDER-Gİ’yi yayımladı. 465 sayfa ve 7 ana bölümden oluşan dergi, ilk kez okuyucuyla buluştu.

Yılda iki kez çıkarılması öngörülen ‘YÜciDER-Gİ’, Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki yayınların kısıtlı olması nedeniyle hayata geçirildi. İlk sayının yayımlandığı YÜciDER-Gİ, 465 sayfa ve 7 ana bölümden oluştu.

Coğrafi işaretlerin tüm boyutlarıyla tanıtıldığı, içinde Avrupa Birliği ve Türkiye uygulamalarının da yer aldığı dergide, yabancı yazarlar da yer aldı.

Kapağında dünyaca ünlü Gaziantep Baklavası’na yer verilen dergi, Türkiye ve yurt dışında ünlü 17 coğrafi işarete de yer verdi. Dergi YÜciTA’nın coğrafi işaretlerdeki uzun soluklu yol haritasını güzel görsellerle okuyucusuyla paylaştı.

YÜciDER-Gi, kamuoyunda coğrafi işaretlerle ilgili farkındalık yaratan, konuyla ilgili Türkiye ve Avrupa Birliği uygulama ve gelişmelerini yakından izleyen bir araştırma ve bilgi platformu oluşturmayı amaçlıyor. Coğrafi işaretlerin disiplinlerarası bir konu olması nedeniyle dergide yayımlanan çalışmalar ekonomi, tarım, hukuk, kültür, gıda, biyoloji, çevre, gastronomi ve turizm gibi çeşitli alanlardan oluştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here