CHP’nin 100. kuruluş yıldönümü kutlandı

0
158

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 100. kuruluş yıldönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı. CHP Gaziantep İl Başkanı Karaca Bozgeyik, partilerinin siyasi birikim ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biri olduğunu belirterek, “Bu miras sadece bize değil; büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir” dedi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanındaki törene CHP Gaziantep İl Başkanı Karaca Bozgeyik’in yanı sıra CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Geçmiş Dönem Milletvekilleri Yaşar Ağyüz, İrfana Kaplan, Bayram Yılmazkaya, Ahmet Yılmazkaya, CHP İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, İl İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları da hazır bulundu.
“CHP’nin yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine inancımız tamdır”
CHP’nin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Anıta çelenk konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.
CHP Gaziantep İl Başkanı Karaca Bozgeyik, Cumhuriyet kadar köklü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan CHP’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu: “Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık ayında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur” dedi.
Bozgeyik, “Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.” şeklinde konuştu. Çelenk sunumunun ardından zeybek gösterisi gerçekleştirilerek gençlik kolları üyeleri Gençliğe Hitabeyi okudu.
Daha sonra il binasında 100. Yıl pastası kesilerek kokteyl düzenlendi. Günün anlam ve önemine yönelik CHP Geçmiş dönem milletvekillerinden Yaşar Ağyüz ve Akif Ekici partinin tarihi hakkında katılımcılara konuşma gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz