CHP’li Öztürkmen, mülakat skandalının belgelerini paylaştı

0
69

Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda yaşanan “mülakat” skandalının belgelerini CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen paylaştı. Belgelere göre, ilinde 1’inci olan bile mülakatta verilen düşük puanla “başarısız” sayıldı! Başka bir ilde yazılı sınavda ilk üç sırada olan adaylardan hiçbiri mülakatta kazanamadı. Son sıradaki aday ise terfi alarak müdür yapıldı! İddialara göre Adalet Bakan Yardımcısı’nın geçen yıl kameralara yansıyan torpil yazışmalarında adı geçen isimler görevde yükselme aldı.

CHP’li Öztürkmen’in mülakat skandalına ilişkin açıklamasının tamamı şöyle:

‘HEM ASKER GAZİSİ BABAMA BAKTIM HEM ÇALIŞTIM, 90 ALDIM YİNE ELENDİM…’

Aday 1” büyük bir ilimizin adliyesinde zabıt katibi olarak çalışıyor. Yazılı sınavda 90 almış! O da mülakatta elenen mağdurlardan.

Aday 1”in isyanı her şeyi özetliyor:

“Ben yıllardır (…) Adliyesi’nde zabıt katibi olarak çalışıyorum Adalet Bakanlığı 2023 yılı görevde yükselme yazılı sınavından 90 almama rağmen ne yazık ki mülakatta elendim. Benim babam asker gazisi. Ben babama bakarken çalışarak bu notu aldım ama ne yazık ki çevremde benden daha az kıdemli ve düşük puanlı kişilerin müdür olduğunu öğrendim. Ayrıca müdür olanların çoğu sonuçlar açıklanmadan aranmış ve sendikalarından kendilerine mesaj gitmiş tebrikler diye… Bizim kimsemiz yok diye hakkımız hep yenecek mi? Benim gibi yüzlerce arkadaşım mağdur, sizden arz ederim bu mülakatın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açın. Artık benim ve benim gibilerin hakkının yenmesini istemiyorum. Ne olur sesimiz olun.”

İşte belgesi:

İL BİRİNCİSİ ‘BAŞARISIZ’, İL SONUNCUSU ‘BAŞARILI’

“Aday 2” “B” ilinde adliye çalışanı. 2020 yılından beri görevde yükselmeye çalışıyor. O yıl 85 puanla il üçüncüsü oluyor. Ancak mülakatta başarısız sayılıyor. Çalışmaya devam edip 3 yıl sonra aynı sınava tekrar giriyor. Bu kez 87 puanla il birincisi oluyor. Mülakatta sonuç yine hüsran! Peki “Aday 2” yerine kim görevde yükseliyor? 76 puanlı son sıradaki aday…

İşte belgesi:

İLİNDE 1. OLDU, MÜLAKATTA ELENDİ!

“Aday 3”, 2020 yılındaki sınavda 85 puan alıyor ve “C” ilinde 3. oluyor. Başarılı geçmesine rağmen mülakatta verilen düşük puanla “başarısız” sayılıyor. “Aday 3”, yılmıyor. 2023 yılında aynı sınava yine giriyor ve bu kez 87 puanla il birincisi oluyor. Kesin yükselmeyi beklerken, mülakat sonucu yine “başarısız” geliyor. Birinci olmasına rağmen “Aday 3” yine hüsrana uğruyor.

Peki, “başarısız” sayılan “Aday 3”ün yerine kim müdürlüğe terfi ediyor? 76 puan alan ve hizmet süresi “Aday 3”in yarısı kadar olan başka bir aday…

İşte belgesi:

İLK 3 SIRADAKİLER ELENDİ, SON SIRADAKİ ATANDI!

“Aday 4”, “D” ilinde zabıt katibi olarak 14 yıldır görev yapıyor. Aynı zamanda bir şehit ailesinin evladı. Görevde yükselme sınavında 83 puan alıyor ve ilinde atama yapılacak 5 kadro arasına girip mülakatı bekliyor. Mülakattan memnun ayrılıyor. Çünkü iddiasına göre sorulan iki soruya da doğru yanıt veriyor. Ancak 1 Nisan 2024’te açıklanan mülakat sonuçlarına göre “başarısız” sayılıyor. Onun yerine “başarılı” sayılarak ataması yapılan adayın 75 puanı var! Üstelik yazılı sınav başarı puanına göre son sırada!

Sadece “Aday 4” değil, yazılı sınavda en yüksek puanı alan diğer iki aday da mülakat sonuçlarına göre başarısız sayılarak terfi edemiyor.

İşte belgesi:

İL BİRİNCİSİ YEDEK LİSTEYE DAHİ GİREMEDİ, ‘REFERANSLI’ ADAYLAR MÜDÜR YAPILDI!

“E” ilinde zabıt katibi olarak çalışan “Aday 5” yazılı sınavda 86 puanla ilinde birincisi oluyor. Üstelik birden fazla üniversiteden mezun. Yükselmesine kesin gözüyle bakarken sözlü sınav sonunda “başarısız” sayılıyor. Yedek listeye dahi giremiyor. “Aday 5” düşük puanlı iki adayın “referansla” müdür yapıldığını belirtiyor.

İşte belgesi:

‘TORPİL YAZIŞMALARINDA ADI GEÇENLER KAZANDI’ İDDİASI

“Aday 6” “D” ilinde zabıt katibi olarak çalışıyor. Yazılı sınavdan 82 almış. Bu üçüncü girişi. Önceki sınavlarda da 84 ve 89 puan almış. Mülakat sorularına da doğru yanıtlar verdiğini belirtiyor. Ancak mülakat sonrası “başarısız” sayılıyor.

“Aday 6” çok çarpıcı bir de iddiada bulunuyor: “Televizyonda Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can tarafından torpil yazışmaları gündeme gelmişti. Ramazan Can’a ulaşanların kazandığını öğrendik. Hakkımız, emeğimiz çalındı. Bu yapılan mülakatta liyakat değil torpil esas alınmıştır.”

“Aday 6” aynı adliyede çalışan ve 70-71 puan alanların terfi ettiğini belirtiyor.

İşte belgesi:

Elimizde bunun gibi sayısız örnek var…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz