CHP’li Meriç: Bunun adı ‘Sessiz İstila’! Tehdit büyüyor!

0
46

Son günlerde gündemi meşgul eden Suriyeli göçmenlerin kurdukları dernek, şirket ve benzeri yapılanmaların sayısı giderek artarken, ortaya çıkan rakamlar yeni bir endişe oluşturmaya başladı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Suriyeli mültecilerin Türkiye’den gitmeyi düşünmediklerini, yeni şirketler ve dernekler kurarak yerleşik hayata geçtiklerini ifade ederek, “2013 yılından bu yana Türkiye’de 10 bin 93 şirket açan Suriyeli mülteciler, yüzlerce derneği ne amaçla kuruyor, bunların finansını kimler ne amaçla sağlıyor? Bunun adı sessiz istiladır.’’ dedi.
“MİSFİRLİK BİTTİ YERLEŞİK HAYAT BAŞLADI”
Suriyeli mültecilerin gönderilmesine ilişkin AKP tarafından hiçbir somut adım atılmadığına dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, “Misafir söylemi artık trajikomik kalıyor. Suriyeli mültecilerin nüfusu artıyor, kurdukları şirket sayıları artıyor, ne amaca hizmet ettiği belli olmayan yurt dışı bağlantılı yeni dernekler kuruyorlar. Ülke genelinde 10 bini aşkın şirket kuran sözde misafirlerimiz, Gaziantep’te de yerleşik hayata geçiyor. Ticaret odasına kayıtlı 5 bine yakın Suriyeli var. Aynı keza Sanayi odasına kayıtlı yüzlerce şirket var. Suriyeli işçi sayıları, kayıt dışı çalışan işletmeleri de düşündüğümüzde Suriyeli mültecilerin gitmeyeceğini anlayabiliyoruz’’ ifadelerini kullandı.
“SURİYELİLERİN KURDUKLARI DERNEKLER İNCELENMELİ”
Savaştan kaçmış ve ülkemize sığınmış olan bir halkın, misafir olarak kaldığı ülkede Sivil Toplum Örgütü kurmasının manidar olduğuna dikkat çeken Melih Meriç, “Gaziantep’te 50’ye yakın, ülke genelinde ise yüzlerce dernek kurdular. Bu dernekler hangi amaca hizmet ediyor, mali giderleri nasıl karşılanıyor? Bu soruların cevaplandırılması gerekiyor. Suriyeli mültecilerin nüfusu giderek artıyor. Yani şirketler kuruyorlar. Dernek faaliyetlerinde de aktif oldular. Birçok sektörde gettolaşarak haksız rekabetin önünü açıyorlar. Aklımızla dalga geçen AKP, bu konuda adım atmadığı gibi, sorunu sürekli Sümen altı yapıyor” diye konuştu.
BU İSTİLA BOP PROJESİNİN PARÇASI MI?”
Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye gelişine neden olan savaş öncesi, iki ülke arasındaki mayınların temizlendiğine dikkat çeken Meriç, ‘’Tüm parçaları birleştirip büyük resme baktığımızda mülteci krizi Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası mı? Sorusuna cevap arıyoruz. Suriyeli mültecilerin çocuk üzerine çocuk yapması, şirket üstüne şirket, dernek üstüne dernek kurmasındaki rahatlık ve güvence nereden geliyor? Türkiye her anlamda bir işgal altında. Biran önce bu yanlıştan dönülmediği sürece, 10 yıl sonra Suriyeliler değil, bizler kendi ülkemizde misafir olacağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz