CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep Şahinbey’de yapılan Akkent Camii inşaatının çökmesi konusunu Meclis’e taşıdı. Kaplan, aralarında Genel Başkan Yardımcılarının da bulunduğu 23 Milletvekili imzasıyla birlikte TBMM’ye Meclis Araştırma önergesi verdi.
Kaplan, Gaziantep, Şahinbey ilçesinde Türkiye’nin ikinci büyük camisi yapımına başlanan Akkent Cami inşaatında, iskelenin çökmesi sonucunda oluşan iddiaların araştırılması, çöken iskelenin incelenmesi ve yapı inşaat mevzuatına uygun olup olmadığı noktasında gerekli denetimlerin yapılması ve bundan sonraki olası bir tehlike ihtimalinde alınacak önlem ve tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. TBMM içtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince 23 milletvekili imzasıyla bir Meclis Araştırma açılması için önerge vererek biran önce konu ile ilgili her şeyin aydınlatılması gerektiğini ifade etti.
KAZA DEĞİL CİNAYET
CHP’li Kaplan, gerekçesinde “14 Kasım tarihinde, Gaziantep Şahinbey’de Akkent Camii’nin çökmesi sonucunda genç ve başarılı inşaat mühendisi evladımız Korkut Küçükcan’ı kaybettik. Korkut Küçükcan; 19 yıldır yaptığı mesleğinde sayısız başarılara imza atmış, genç, dinamik donanımlı bir evladımızdı. Korkut Küçükcan; kendisi kadar mesleğine önem vermemiş, başarısız ve art niyetli insanların suiistimalleri, denetimsizlikleri ve ihmalleri yüzünden gencecik yaşta toprağa girmiştir. Ülkemizde yaşanan iş cinayetleri, iş kazaları, tedbirsizlikler ve ihmaller yüzünden her yıl binlerce vatandaşımızı kaybetmekteyiz. Bu denli elim olayların olmaması ve önüne geçilmesi ağır yaptırımlar ve cezalar gerekmektedir” görüşüne yer verdi.
Meclis Araştırma önergesinde Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Heyeti teknik bir raporuna dikkat çeken Kaplan, “Bu rapor çok acı gerçekleri önümüze sermektedir. Gencecik bir canımızı kaybetmemize neden olan bu inşaatı bu hale getirenler kimlerse yargı önünde hesap vermelidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here