CHP’li Kaplan, Gaziantep’in fıstık ağaçlarını TBMM gündemine taşıdı!

0
44

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Karkamış, Nizip ve Oğuzeli’ndeki fıstık ağaçlarının kuruduğuna dikkat çekerek “Bu yıl antepfıstığının yok yılı. Barak Ovası antepfıstığı bahçeleriyle dolu. Yanından koca Fırat Nehri geçen ilçelerimizde fıstık ağaçları susuzluktan kuruyor. Defalarca dile getirdik bitirin şu projeyi, çiftçilerimiz Fırat Nehri’nden yararlansın diye ama duyan yok!” dedi.

“BİR FISTIK AĞACI 20 YIL SADECE BÜYÜMEK İÇİN EMEK İSTİYOR!”

Antepfıstığı ağaçlarında yaşanan susuzluk sorununun TBMM gündemine taşıyan Milletvekili İrfan Kaplan, açıklamasının devamında “Bir fıstık ağacı 20 yılda yetişiyor. Çiftçilerimiz 20 yıl hiç para almadan, alın terleriyle, emekleriyle bir ağaç yetiştiriyor. Bugün gelinen noktada fıstık ağaçları susuzluktan, kuraklıktan ölüyor. Üstelik yanında Fırat Nehri geçen ilçelerimiz Karkamış ve Nizip’te bu acı olay yaşanıyor. Çiftçilerimizin 20, 30 yıllık emekleri bir anda hiç oluyor” ifadelerini kullandı.

GİDER MALİYETLERİNİN ALTINDA ÇİFTÇİLERİMİZ EZİLİYOR!

Milletvekili Kaplan, açıklamasının devamında ilaç, gübre, mazot, elektrik fiyatlarının pahalılığı hakkında da “Her şey o kadar zamlandı ki çiftçilerimiz elektrik faturalarının altında eziliyor; ilaç ve gübre alamayacak durumda. Haliyle bu durum verimi de düşürüyor, ağaçlar ilaçlanmayınca hastalanıyor. Özellikle ilaç ve gübre alımında çiftçilerimize indirim ve kolaylık sağlanmalıdır” dedi.

HEM YOK YILI HEM KURAKLIK HEM PANDEMİ VARKEN HÜKÜMET ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEĞİNİ ACİLEN ARTTIRMALI!

Fırat Nehri sulama projesinin P1 ve P2 yapımı biterken kalan kısımların yapımının da durdurulduğunun altını çizen Kaplan, “En azından P1 ve P2 yapımı biten kanallardan su verilsin. En azından kısmi de olsa çiftçilerimiz bu sulama kanallarından faydalansın. Pandemi devam ediyor, üretime en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda çiftçilerimize kolaylık sağlanmak zorunda. Çiftçilerimize verilen tüm ekonomik destekler en az 2 kat arttırılmalı ve bu su problemi acilen çözüme kavuşturulmalıdır. Bizim oralarda derler ki, ‘Fırat akıyor, Barak bakıyor.’ Artık Fırat Aksın ve Barak’ımıza da baksın istiyoruz” diye konuştu.

KAPLAN’DAN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE TEK SORU!

Milletvekili Kaplan, TBMM’ye yazılı bir soru önergesi vererek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle tek bir soru sordu. Kaplan’ın sorusu şöyle: “Fırat aksın, ama bir ağaca 20 yıl veren çiftçilerimizin de artık yüzünün gülmesi için; Fırat Nehri’ni Barak ile ne zaman buluşturmayı düşünüyorsunuz?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz