CHP’li Başkan Yılmaz, ilk kepçeyi Haznevi dergahına vurdu

0
227

Gaziantep’te 30 yıl sonra CHP’ye geçen Şehitkamil Belediyesi, Suriye kökenli Haznevî Tarikatı’na ait kaçak yapıların bir kısmını yıktı… Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz yıkım işlemlerini doğruladı.

30 yıl sonra CHP’ye geçen Gaziantep Şehitkamil Belediyesi, Suriye kökenli Haznevî Tarikati’na ait kaçak yapıları yıktı. Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarında 67 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Suriye merkezli Haznevî Tarikatı’na ait devasa külliye ve çevresinde yükselen apartman inşaatı kamuoyunda farklı tepkilere yol açmıştı.
Külliye’nin, imarıyla ilgili yaşanan sorunlar nedeniyle yıllardır tamamlanamadığı, sorunun ‘çeşitli ara formüller” ile çözülerek, 2023 yılında külliyenin tamamlanmasının sağlandığı ileri sürülmüştü.
Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Haznevî Tarikatı’na ait kaçak yapıların bir bölümünün yıktırdığı görüldü.
Odatv’nin haberine göre; Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz yıkım işlemlerini doğruladı.
Gaziantep’te de çok sayıda müridi bulunan Haznevi Tarikatı’nın Şeyhi Muhammed Haznevi yılda en az bir kez Türkiye’ye gelip, tarikatının zikir törenlerini yönetiyordu. Tarikat şeyhi Muhammed Haznevî’nin hayatını kaybetmesi sonrasında tarikat liderliğini üstlenen oğlu Muhammed Muta Haznevî’nin Gaziantep’teki külliyede ikamet ettiği belirtiliyor.
Suriye merkezli tarikat kendisini Nakşibendiliğin Halidiyye koluna bağlı olarak tanımlıyor. Türkiye’de özellikle Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi Suriye sınırına yakın bölgelerde mensupları bulunan tarikatın Suriye’deki iç savaş ile birlikte etki sahası Türkiye’ye taşındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz