CHP’de sürpriz atamalara tepki var!

Gaziantep’te, 15 aylık uzun bir sürecin ardından Şehitkamil ve Karkamış dışında kalan ilçelere “sürpriz” olarak nitelendirilen atamalar yapıldı. CHP Genel Merkezi tarafından MYK kararıyla yapılan geçici İlçe atamaları, parti içinde büyük krize yol açtı. CHP’liler, atamalarda “liyakat” kriterinin göz ardı edilmesine tepkili. Gözler şimdi Şehitkamil ve Karkamış’a yapılacak atamalara çevrildi.
KRİZE YOL AÇAN SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep il ve ilçe teşkilatları, 9 Kasım 2020 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talebiyle MYK kararıyla görevden alınmıştı. İl ve ilçe başkanlıklarının boş kalmasıyla başlayan süreçte 2021 yılı Nisan ayında CHP Gaziantep İl Başkanlığına Mehmet Neşet Uçar başkanlığında 7 kişilik geçici yönetim atanmıştı. Geçici İl Yönetimi atamalarının ardından CHP’de 45 gün içerisinde yapılması beklenen İl Kongresi, Genel Merkezin pandemi nedeniyle kongre sürecini askıya alması nedeniyle yapılamadı ve atamayla gelen yönetim görevine devam etti.
KONGRE YAPILMAYINCA “SÜRPRİZ” ATAMALAR YAPILDI
CHP Genel Merkezi’nin Haziran 2021 tarihinde olağan ve olağanüstü kongrelerin yapılması için izin vermesinin ardından başlayan dönemde ise kongre süreci bir türlü işletilemedi. Genel Merkezin, ‘Tek aday üzerinde uzlaşın’ çağrısının kentte karşılık bulamamasının ardından Ocak 2022 tarihinde yapılması planlanan il kongresi yine gündemden çıktı. Gaziantep’te adeta çıkmaza giren kongre dönemi sonrası bu kez de CHP Genel Merkezi tarafından ilçe yönetimlerine geçici ilçe yönetimleri atamasına başlandı. Partililer tarafından “sürpriz” olarak nitelendirilen bu atamalar, teşkilatlarda tepkilere yol açtı.
CHP’LİLER AYAĞA KALKTI: “LİYAKAT” GÖZARDI EDİLİYOR
Geçtiğimiz günlerde CHP’nin Şahinbey, İslahiye, Nurdağı, Nizip, Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ilçe yönetimlerine atama yapıldı ve çeşitli tepkilere neden oldu. 2023 seçimleri öncesi yapılan “liyakat”ın göz ardı edildiği ifade edilen bu atamaların partide küskünlük ve kırgınlıklara yol açması ise tepkilerin daha da büyüyeceğini gösteriyor.
Şehitkamil ve Karkamış için gündeme gelen isimler ise parti tabanında adeta infiale yol açtı. CHP’liler, parti genel merkezinin Gaziantep gerçeklerinden habersiz ya da duyarsız kararla atamalar yapmasının istifalara dahi yol açacağı uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz