CHP Milletvekili Kaplan: 20 yılda insanlık namına ‘hak’ kalmadı!

0
71

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi İrfan Kaplan, 10 Aralık İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak Ankara Kızılay’da bulunan İnsan Hakları Anıtı’nı bile tutuklayan bir ülke olduk, AKP sayesinde insan hakları kalmadı” dedi.
20 YILDA İNSANLIK NAMINA “HAK” KALMADI!
Milletvekili Kaplan, “Bugün 10 Aralık İnsan Hakları günü. Gönül isterdi ki göğsümüzü gere gere ülkemizdeki insan haklarını anlatalım. Ama 20 yıllık saray iktidarı ve tek adam rejimiyle birlikte insan hakları ihlalleri arttı, eşitlik, adalet, hukuk kalmadı. Cumhurbaşkanı’na hakaretten binlerce vatandaşımız hapishanedeyken; kadını, çocuğu vahşice katleden binlerce cani sokaklarda elini koluna sallaya sallaya geziyor. Basın emekçilerimiz, gazetecilerimiz, yazarlarımız hapishanedeyken, hayvanları vahşice katleden caniler sokaklarda. Ölüm, bu ülkede yaşamaktan çok kolay hale geldi. Artan hak ihlalleri, verilen indirimli cezalar, iyi hal, hafifleştirilmiş nedenler sebebiyle hak, hukuk kalmadı” ifadelerini kullandı.
İŞSİZLİK, CİNAYETLER, İNTİHARLAR, BOŞANMALAR ARTTI!
Kaplan, mesajında şunları söyledi: “Bugün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok büyük bir ekonomik kriz var. İşsizlikler ve buna bağlı olarak intiharlar, cinayetler, boşanmalar arttı. Ekonomik kriz, geçim sıkıntısı vatandaşlarımızın psikolojisini bozdu. Son bir yılda temel gıdaya erişim dahi dar gelirli ve asgari ücretin altında yaşam süren vatandaşlarımız için lüks hale geldi. Basın kaynaklarından alınan bilgilere göre 2022’nin ilk on bir ayında 308 kadını öldürdü, 140 kadın taciz edildi, 209 çocuk istismar edildi, 728 kadına şiddet uygulandı, 26 kadına tecavüz edildi. İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmemiz nedeniyle kadına yönelik şiddet ciddi anlamda artış gösterdi.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2022 yılının ilk on ayında 1521 işçi, iş cinayetlerinden hayatını kaybetti. Dünya Basın Özgürlüğü Mayıs 2022 verilerine göre Türkiye, 180 ülke arasında basın özgürlüğünde 149’uncu sırada. Tablo böyleyken, saray iktidarının insan haklarını korumak ile ilgili bir politikası olmadığını net bir şekilde görüyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partimiz iktidarında; zalimin sevilmediği, zulmün alkışlanmadığı, kadınlarımızın, çocuklarımızın, hayvanların şiddete, cinayete, taciz ve tecavüze kurban gitmediği; temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla uygulandığı, İstanbul Sözleşmesi’nin derhal tekrar geleceği bir ülke için mücadele edeceğiz. Hiçbir çocuğumuz yatağa aç girmesin diye var gücümüzle çalışacağız. Demokrasiye ve insan haklarına olan inancımızla hak ihlallerine karşı her zaman kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşayacağımız bir ülke ve dünya umuduyla İnsan Hakları Gününü kutluyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz