Büyükşehir Belediyesi, asfalt ihaleleri ile ilgili açıklama yaptı

0
75

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca’nın asfalt kaplama ihalesi ile ilgili iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Deprem nedeniyle ihalenin yenisinin yapılmasının zorunluluktan kaynaklandığı belirtildi.
Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt kaplama yapım işi için önceki ihale süresi dolmadan yeniden ihale yapıp, 6 seferdir aynı şirkete ihale vermesini gündeme getirdi ve belediye yetkililerini açıklama yapmaya çağırdı.
Milletvekili Karaca’nın bu çağrısına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi ve iddialar yalanlandı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle:
“Bazı basın yayın organlarında çıkan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan asfalt kaplama ihalesiyle ilgili haberlere ilişkin açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesince Gaziantep ili içerisinde asfalt kaplama yapım işi 2023/534817 ihale kayıt numarası ile 4734 sayılı kanunun 19/a maddesine istinaden açık ihale yöntemi ile yapılmıştır. 15 Firma ihale dosyasını almış, 4 firma tarafından teklif verilmiştir. Katılan firmalardan en düşük teklif veren firma ile sözleşme imzalanmıştır.
Büyükşehir Belediyemizce yapılan tüm yol kaplama ve asfalt ihalelerinde yapılacak yol güzergahları ve metrajları önceden belirlenerek yapılmakta olup metraj ve tonajlar ona göre hazırlanmaktadır. Mevcut devam eden dosyamız yüzde 96.5 aşamasındadır. Mevcut dosyamızda bulunan asfalt metrajları 6 Şubat depremleri sonrasında Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde kurulan konteyner kent alanlarında ve yol güzergahlarında kullanılmıştır. Ayrıca 11 Mayıs 2022 tarihinde yapılan ihalemizde 550 km olarak belirlenen sathi kaplama yol imalatlarına ait metraj tam olarak kullanılmış olup deprem nedeniyle özellikle İslahiye-Nurdağı bölgesinde köy yollarımızda yaşanan ciddi bozulmalar meydana gelmiştir.
Bu sorunların çözülmesi ayrıca bakanlığımız tarafından yapılan afet konutlarının yollarının yapılması ve vatandaşlarımızın kalıcı konutlara geçebilmesinin sağlanması için yapılacak çalışmalarda gecikme yaşanmaması gerekmekte bunun yanı sıra ihale süreçlerinin uzun soluklu olması nedeniyle yüzde 96.5 aşamasında olan ihalenin yenisi yapılmıştır. 28 Temmuz 2023’te sözleşme imzalanmış olup henüz işyeri teslimi yapılmamıştır. Şu an şehrimizde yapılan imalatlar, devam eden dosyadan yapılmakta olup yüzde 96.5 aşamasında olan dosya yüzde 100’e geldiğinde yeni dosyadan imalatlar yapılmaya başlanacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz