Bu seçimler GTO’daki kadın devriminin ilk adımı oldu

0
221

Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Beril Leylek, Gaziantep Ticaret Odası seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Leylek, seçimlerin tamamlanmasının ardından meclis üye sayısının bu dönem 21 kişi daha artarak 126’ya ulaştığını belirterek, ancak kadın meclis üye sayısının ise 1’e düşmesine tepki gösterdi.

Çağdaş uygarlığın en temel bireyi olan kadınların eşit temsil hakkı için çok fazla mücadele etmesi gerektiğini söyleyen GAGİKAD Başkanı Beril Leylek, “GTO Meclisi’ndeki kadın üye sayısı maalesef 2’den 1‘e düştü. Bu şehrimizde kadına verilen değerin dikiz aynasıdır. Tüm koltuklarda oturan bu şehrin her bir yetki sahibi akil insanlarının, bunun nedenini sorgulama vazifesi olmalıdır. İyi yorumlamalı, tabloyu iyi okumalı ve buna göre çalışarak, kadınları daha üst mertebelere taşımak için teşvik etmeli, yol açmalı ve tüm kadınlar el ele vermeliyiz “dedi.
GAGİKAD Başkanı Leylek, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
“Öncelikle bilinmesini isteriz ki söylemlerimiz 1 günlük, 3 günlük değildir. GAGİKAD’ın küllerinden yeniden doğuşunu gerçekleştirdiğimiz 1 yıldan beri sürekli altını çizdiğimiz konu eşit temsil hakkıdır. Bunu her mecrada, her konuda, her görüşmede, her ziyarette, her kesimde dile getiriyoruz. Bir eşitlikten bahsedeceksek önce eşit temsil olmalı ki gerçek eşitliğe birlikte yürüyelim. Bu amaçla daha ortada seçim tarihi bile yokken yaklaşık 2 ay önce Ticaret Odamızı ziyarete GAGİKAD olarak 14 kişilik heyetle gittik. Masaya koyduğumuz bir konuda ticaret odası Meclis üyeliğinde ki yok denecek iş kadını sayısının, kadınları temsiliyet yeterliliğinde olmadığı, sayının artması gerektiği düşüncemizdi. Seçim tarihi ve adaylar belli olduğunda gördük ki sayı artırılmadığı gibi azalmış. Konuya dikkat çekmek, farkındalığı artırmak, tüm kadınlara ses olabilmek ve bir fikri yaymak için 40. Gruptan derneğimizden destek isteyen sarı listeye de belirttiğimiz gibi, ancak bir kadın adayımızı destekleyeceğimizi ve fikrimizi daha net ve açık şekilde yapabileceğimizi ifade ettik. İlk başardığımız budur. Direk Meclis üyesi aday adayı olmayı başardık. Bizler akıllı, araştırmacı, bilinçli, bilgili kadınlarız. 10 gün kala seçime girip aday olup kazanma güdümümüz olmadığını da belirtmiştik. Tek amacımız vardı eşit temsil oranında farkındalık yaratmak . Ve bu konuda son derece başarılı olduk, tüm ekibimi tüm GAGİKAD kadınlarını kutluyorum . Yıllarca, değil Meclis üyeliği, komite üyeliği için emek veren ama buna rağmen illa birilerinin, bir tarafın adamı olmadan, illa bir kutupta yer almadan, illa ya bir ceketin ya bir eteğin altında kalan, Meclis üyesi adayı gösterilmeyen kadınların karamsarlığını bir gecede yıktık! Özgür irademizle, fikri hür kadınlar olarak, kimsenin bir şeyi olmadan, bilakis kimsesiz iş hayatında yürüyen kadınların sesi olarak sadece Meclis üyeliğine aday olduk. Feleğin çemberine taşımızı attık. Taşımız tüm şehirde büyük yankı uyandırdı ve amacına ulaştı. Varlığımızı, gücümüzü ve fikrimizi yaydık. Öyle ki birçok gazeteci kadınımızdan, şehrin ileri gelen başarılı STK başkanlarından, sayısız kadından ne denli haklı olduğumuza dair telefon görüşmeleri ve mesajlar aldık .
Sadece erkelerden oluşmuş bu dev taşın altına korkusuzca elimizi soktuk. Öncelikle eğitimi ve biyografisi başarısı ile takdir gören GAGİKAD Başkan yardımcımız Sayın Evren Tuğsuz’a gösterdiği cesaret için çok teşekkür ederim. Kaybederim korkusu ile teşebbüs bile edemeyen, yıllarca komiteye girip önündeki çekilsin de sıra bana gelsin diyen zihniyetten uzak kalarak, kadınlar adına büyük bir devrim gerçekleştirerek, ismini ortaya koymuştur. Sadece tek amaç için “eşit temsiliyet“. 10 günde sesimizi tüm şehre duyuran, sayfalarında bize yer veren basın mensuplarımıza çok teşekkür ederiz.
Seçim günü adayımızın sarı listede olması dolayısı ile tüm GAGİKAD kadınları olarak sarı renkte giyip adayımızı desteklemeye gittiğimizde, gördük ki bu şehirde ön ayak olduğumuz akım, herkes tarafından benimsenmiş ve herkes liste rengine uygun giyinmişti. Bu bile bizi çok motive etti. Kuralları değiştirebilmek, doğru örnek olmak adına tüm GAGİKAD kadınlarının cesaretli duruşu çok güzel bir tablo oluşturmaktadır. Oy kullanma çağrımıza kulak veren binlerce oda üyesi ile izdiham yaşanan Bayraktar Lisesi bahçesinde daha okul binasına girmeden onlarca tebrik ve konuya değindiğimiz için yolumuz çevrilerek fikrimizin yanında olduğunu söyleyen iş insanları ile sohbet şansımız oldu. Çok gurur duyduk. Bir çok aday olan meslek grupları ile seçim odalarında görüşmeler yaptık, neden kadın aday göstermediklerini konuştuk, istişarelerde bulunduk. Seçim kazanan bazı meclis üyelerinin ‘sizler uğurlu geldiniz, kadınlar uğurludur, ayağınızın bereketi yansıdı seçime’ şeklindeki sözleri ile çok güzel motive edildik. Herkese çok çok teşekkür ederiz. Amacımız tam anlamıyla başarıya ulaştı. Öyle ki 10’larca yıldır meclis üyesi olduğu halde konuya değinmemiş olanlar bizim söylemlerimizi alıntılayarak demeç verdiler. Çok mutluyuz, umutluyuz. Teşekkür ederiz.
Görevimizi planladığımız gibi yerine getirdik. Sayın Evren Tuğsuz’un aday olduğu 40. Grupta Beyaz Komite ile bir yarış içinde olduğumuzu sananlara karşın bu dostluk fotoğrafını, daha seçim sabahında çektirdik. Her durumda bu grupta zaten kadının kazanacağını ve bunun için çok mutlu olduğumuzu dostlarımıza seçim öncesi ilettik. Kadınları bölmeye çalışan zihniyetlere asla çanak tutmayız. Bizler için güzel bir birliktelik oldu, tecrübe ve bilgimizi işin mutfağında öğrenmeyi tercih ettik. Tüm emekleri ile mücadele veren iş insanlarını yürekten alkışlıyoruz, seçim esnasında başarılı olacağına inandığımız Sayın Tuncay Yıldırım’ı, sonuçları tahmin ederek ilk kutlayan STK Grubu olarak da tekrar tebrik eder başarılarının devamını dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz