“Bizim sokak hayvanları kadar değerimiz yok mu?”

0
64

6 Şubat depremlerinde, Gaziantep kent merkezinde en fazla can kaybı yaşanan Ayşe Mehmet Polat sitesi sakinleri adına konuşan Coşkun Genç, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenerek, kendilerine sahip çıkılmadığını ve büyük hak kaybı yaşadıklarını ifade etti ve “Bizim sokak hayvanları kadar değerimiz yok mu?” dedi.
Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrası Gaziantep Şehitkamil ilçesi, İbrahimli Mahallesi, Ayşe Mehmet Polat Sitesi’nde çok sayıda insan hayatını enkaz altında kalarak kaybetmişti.
Ayşe Mehmet Polat Sitesi deprem mağdurları sözcüsü Genç, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“6 Şubat depreminden bu yana 15 ay geçti. Depremden hemen sonra Emniyet ve defterdarlığa liste vermemizi ve zararlarımızın ödeneceği söylendi. Biz gerekli başvurularımızı yaparak emniyete ve defterdarlığa enkaz altında kalan eşya ve araç listemizi verdik. Ancak bugüne kadar hiçbir destek ve yardım görmedik. Yerinde dönüşüm projesine müraacat ettik. Yapılan uygulama değişikliğiyle birlikte 6 Blok olan sitemiz 4 bloka düşürüldü. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için başvurduk, Şehitkamil Belediyesi Ocak ayında 1.20 yani toplamda yüzde 20’lik bir emsal artışı yaparak mağduriyetimizi bir nebze de olsa giderdi. İçinde yaşanamayacak kadar küçültülen evlerimizde bir nebze olsun yaşanabilecek oranda bir emsal artışı yaptı.
Şehitkamil Belediyesinin aldığı bu kararın Büyükşehir Meclisinden de onay alarak uygulamaya konulmasını bekledik. Seçim arifesi olduğundan, yetkililer bize seçimden sonra meclisten geçecek dediler. Ne var ki, geçtiğimiz ay toplanan meclisten, mağduriyetimizi birazcık da olsa giderecek bu karar onaylanmadı. 6 Şubat’tan bu yana kirada hatta konteyner evlerde yaşamını sürdürenlerimiz var. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve diğer yetkililer bizim mağduriyetimle ilgilenmiyorlar adeta bizleri yok sayıyorlar.
Bizim sokak hayvanları kadar değerimiz yok mu! Biz bu ülkenin evlatları değil miyiz? Yetkililerden bir an önce mağduriyetlerimizi gidermelerini ve bizim ve ailelerimizin kendi evlerimizde normal bir hayata döndürülmemiz için gerekli resmi uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz