BİR SEÇİM NASIL KAZANILIR YA DA NASIL KAYBEDİLİR?

0
111

M. Hanifi KILIÇ

Bir seçim nasıl kazanılır?
Elbette… O seçime özgü hikâyesi ile… Güvenilir liderliği ile… Seçmene dönük söylemi ile… Gelecek tasavvuru ile… Saygın isimlerin listelerde yer alması ile… Halkla ilişkileri son güne kadar sürdürme iştahı ile… Rakiplerin performansını da gözeten kampanya içeriği ile… Gerilimin dozunu yönetme becerisi ile… Kayıt dışı unsurların seçmen iradesine müdahale girişimlerine karşı geliştirilen yöntemler ile… Sandıklara sahip çıkma ile… Ve nihayet… Siyasetin gerçek kahramanları olan teşkilatların özverisi ile…
Okan Müderrisoğlu, 10 Ocak 2023 Salı günü Sabah gazetesindeki “2023 seçimlerinin ön analiz raporu” başlıklı yazısında bu cümleleri kullanmıştı.
Şüphesiz her seçimin farklı bir konjönktörü, iç ve dış etkenleri, hikayesi ve atmosferi vardır. Ancak, 2023 seçimleri hem Türkiye için hem de iktidar ve muhalefet partileri için adeta bir “kader seçimi” olacak.
2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı ile birlikte milletvekili seçimleri de yapılacak. 5 yılda bir gerçekleşen seçimlerde siyasi partilerin milletvekilleri adaylarına ayrı, cumhurbaşkanı adaylarına ayrı oy kullanılacak.
İŞTE GAZİANTEP’TE AK PARTİ İÇİN KONUŞULANLAR
AK Parti’nin ilk kez iktidara geldiği 2002 seçimlerinden bu yana her seçimde Türkiye ortalamasından 10 puan fazla oy aldığı Gaziantep’te iktidar partisi seçimlere nasıl bir hazırlık yapıyor? Hangi adalaylarla seçime girmeye hazırlanıyor?
Bu iki sorunun da henüz yanıtı yok!
Ancak, bir gazeteci olarak edindiğimiz bilgiler ve tanık olduğumuz kulis çalışmaları elbette mevcut…
Bunları da okurlarımızla paylaşmak boynumuzun borcu…
ABDULHAMİT GÜL
Gaziantep’te AK Parti’nin liste başının eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olacağı ve listenin şekillenmesinde etkin olacağı konuşuluyor. Bölgede etkin ve saygın bir isim olan Gül, seçmenin değişim talebini dikkate alacak gibi…
EYUP ÖZKEÇECİ
AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci’nin milletvekilliği adayı için yakın bir süreçte il başkanlığı görevinden istifa etmesi ve Özkeçeci’nin listenin üst sıralarında yer alması bekleniyor. Özkeçeci’nin aday olmasını istemeyenler ise bazı mevcut milletvekilleri diyelim ve bu durumu da o milletvekillerinin “makam zehirlenmesi”ne bağlayalım.
FATMA ŞAHİN
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin milletvekkiliğini düşünmezken, kendisine yakın birkaç ismin listede yer alması için çaba harcayacak. Bu isimler kamuoyunda bilinirken, sürpriz isimlere de hazırlı olmak gerekiyor. Fatma Şahin, listeye mutlaka damgasını vuracak.
MEHMET TAHMAZOĞLU
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise milletvekilliğini düşünmeyenlerden… Tahmazoğlu’nun gönlünde yatan hedeflerin ya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ya da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olduğu herkesin bildiği bir gerçek.
RIDVAN FADILOĞLU
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da belediye başkanlığı görevinden memnun ve milletvekilliği için kulis faaliyetlerine girişmiyor.
ŞAMİL TAYYAR
AK Parti 24, 25, 26. Dönem Gaziantep Milletvekili ve MKYK Üyesi Şamil Tayyar ise 2023 seçimlerinde tekrar parlamentoya dönmesi sürpriz olmayacak isimlerden. Bir dönem AK Parti Gaziantep teşkilatı ile sorunlar yaşadığı bilinen Tayyar’ın nereden aday olacağı konusunda rivayetler mevcut.
3 DÖNEM KURALI UYGULANACAK MI?
AK Parti’de üç dönem kuralı var. Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer ve Mehmet Erdoğan üç döneme takılanlar arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın henüz bu konuda açıklaması bulunmasa da milletvekili listelerinde önemli değişiklikler olacağı bekleniyor.
VOLTRAN OLUŞTURAN MİLLETVEKİLLERİ
Mevcut milletvekillerinden Ahmet Uzer bu seçimlerde aday olmayacağını deklare eden tek isim oldu. Ancak AK Parti kulislerinde Uzer dışındaki milletvekillerinin bir araya gelerek, “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” dercesine “voltran” oluşturmaya çalıştıkları konuşuluyor.
Bir kısmı siyaseten bıkkınlık uyandıran, bir kısmı da sokağa çıktığında seçmenin hala tanımadığı mevcut milletvekileri listesinde büyük değişiklik kaçınılmaz gibi görünüyor.
AK PARTİ’DE ADAY İMAJI
Siyasetin zaman içerisinde dönüşen yapısı içerisinde kişiselleşme ögesinin belirginleşmesiyle birlikte seçmen davranışlarına etki eden kavramlardan biri de aday imajıdır. Aday imajı seçmenlerin karar verme süreçlerinin soyut ve kompleks görünümünü somutlaştırarak anlamlandıran bir kavram haline geldi.
AK Parti için Gaziantep son derece önemli bir il.. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep’e verdiği önem herkesin malumu. Erdoğan’ın bu ilgisini de Gaziantep seçmeni sandıkta hiç karşılıksız bırakmadı ve vefasını gösterdi.
AK Parti’ye oy veren, gönül veren seçmenin milletvekilliği listesinde değişim istediği tartışılmaz bir gerçek. AK Parti karar vericilerinin de bu isteği saygıyla karşılayıp, “seçimlere yeni yüzlerle girmesi” siyasi gerçekçilik olur ve değişim rüzgarı sandıklara olumlu olarak yansır.
2023 seçimleri bir kez daha belirtmek gerekirse iktidar ve muhalefet için son derece kritik bir eşikte…
Aday listesi açıklandığında çıkıp ta hiç kimse “Yukarısı böyle istedi” demesin!
Hiç kimse çıkıp ta “Aday yapabileceğimiz ancak bunlar var” demesin!
Sonra çok kötü rencide olurlar!
Eğer AK Parti 20 yıllık iktidarı döneminde aday gösterecek kadrolar yetiştiremediyse bu bir siyasi ayıptır.
Yok eğer aday olacak kadroları ön plana çıkaramadıysanız vebaliniz büyüktür.
İşte o zaman bu yaptıklarınız siyaset biliminde “bir seçim nasıl kaybedilir?” dersi olarak okutulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz