Bir ilki daha başardılar

Gaziantep’e, kadınlara, eğitime, gençlere yönelik farklı projelere imza atarak şehrin vizyonuna fikirleri ve çalışkanlıkları ile ışık tutan GAGİKAD büyük fark yarattı. Gaziantep Anadolu Lisesi’nin, Erasmus ile ortak düzenlediği girişimcilik konulu konferans da işbirlikçi olarak yer alan GAGİKAD (Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği) Gaziantep’te bir ilke daha imza atmayı başardı.

40 ayrı ülkeden uluslararası öğrenci ve öğretmenlerin misafir edildiği ‘Girişimcilik’ konferansı dil olarak baştan sona İngilizce olarak gerçekleştirildi. GAGİKAD üyelerinin ve Türk öğrenci ve öğretmenlerinin de yer aldığı konferans şehirde büyük ilgi gördü. Uluslararası bir konferansın Gaziantep’te yapılmasına ön ayak olan GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Beril Özlem Leylek şunları söyledi:
“Gaziantep Anadolu Lisesi uluslararası Erasmus proje sorumluları Şengül Kesen Toslak ve Esra Atay benimle iletişime geçip projelerinden bahsetti. Proje Gaziantep’te ilk kez hem Türk öğrencilerimizi hem de uluslararası boyutta 40 farklı ülkeden gelecek olan öğretmen ve öğrencilerimiz ile kendi işlerinin patronu olan, başarmış GAGİKAD kadınlarını birleştireceği için çok gurur duyduk. Enternasyonal olarak belirlenen konu başlığı ‘girişimcilik’ olduğu için derneğimize yönelen, fakat İngilizce kadın girişimci maalesef şehirde çok nadir olduğu için bu konuda ki en büyük dernek olarak bizlere gelip konuyu açtıklarını belirttiler. Bizler zaten kendi bünyemizde ikinci dil olarak yetkin İngilizce ’ye sahip 20 den fazla üyemiz olduğunu belirttik. Konferans ev sahibi Gaziantep Anadolu lisesi olduğu için öncelikle bu okuldan mezun üyelerimize teklif götürdük. Ve 5 konuşmacımız ile bu konferansa hazırlandık. Bizler için hem bir ilke imza attığımız için, hem uluslararası gençler ve şehrimize gelen misafirlerimize bizi, ülkemizi, şehrimizi ve eğitimli girişimciliği anlattığımız için gurur duyuyoruz. Birbirinden kıymetli 5 konuşmacımız ile interaktif motivasyon yüklü seminer içeriğimiz bizler için de mutluluk vericiydi. Gençlerimize rol model olmak adına yaptığımız konuşmaların her biri ayrı bir noktaya değinerek oldukça doyurucu bir içerikte hazırlandı. tüm GAGİKAD kadınları ile büyük gurur duyuyorum. Oldukça duygulu bir zaman da yaşadık konuşmacı arkadaşlarım ile 18 yaşında ayrıldığımız, şehrin ve dönemin gerçek bir sınavla kazanarak girdiğimiz okulumuza, yıllar sonra konuşmacı olarak gelmek çok değerlidir. Bizi yetiştiren öğretmenlerimize de teşekkürü borç bilirim. Okul yönetimi ve proje sorumlusu öğretmenlerimizi böyle başarılı bir konferansa imza atmamıza vesile oldukları için ayrıca tebrik ediyorum.”

KONFERANS BAŞTAN SONA İNGİLİZCE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Gaziantep Anadolu Lisesi Erasmus proje sorumlusu Esra Atay ve Şengül Kesen Toslak ise yaptıkları açıklamada, “Gaziantep ve gençlerimiz için başarılı bir konferansa ev sahipliği yapmaktan ve düzenleyici koordinatör olmaktan çok mutluyuz. GAGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı, yönetimi ve üyelerine çok teşekkür ederiz. Her daim öğrenci dostu kadın dostu olan ve hep farklı işlere imza atan Başkan Beril ile işbirliği yapmak ve proje ayrıntılarındaki destekleri ve konuya bakış profesyonelliği ile 40 yabancı misafirimize Gaziantep’in modern ve evrensel yüzlü kadınları ile tanıştırmak gerçekten çok hoştu, konuşmacılarımızın hikayeleri ve tavsiyeleri, dernek çalışmaları ile birlikte anlattıkları konuşmada, İngilizce öğretmenleri olarak, telaffuz, diksiyon akıcılık ve anlam içeriğinin doluluğu çok dikkatimizi çekti. Eğitimli girişimciliğin en güzel rol modelleri olan GAGİKAD kadınlarını şehre kattıkları öğrencilerimize kattıkları değerler için müteşekkiriz” dediler
Konferansta tek Türkçe konuşan okul müdürünün konuşması başarılı öğrenciler tarafından simultane tercüme edilerek salona aktarıldı. Okul müdürü yapılan projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek hem GAGİKAD kadınlarına, hem de proje sorumlusu öğretmenler ve projede yer alan öğrencilerine teşekkür etti.

İNGİLİZCE KONFERANSTA İLK SÖZÜ BAŞKAN DR BERİL LEYLEK ALDI
Akıcı, interaktif konuşmaları ile dikkat çeken konferans konuşmacıları GAGİKAD Yönetim kurulu başkanı Dr. Beril Özlem Leylek, GAGİKAD yönetim kurulu başkan yardımcısı Evren Tuğsuz, GAGİKAD yönetim kurulu üyesi Derya Atay Özçift, GAGİKAD disiplin kurulu başkanı Elvan Tuğsuz Güven, GAGİKAD üyesi Seçil Yüksekbilgili gençlerden ve yabancı misafirlerden büyük alkış aldı.
İlk konuşmacı olarak konferansa başlayan Başkan Leylek’in İngilizce yaptığı konuşma içeriği dikkat çekerken, şu tavsiyelerde bulundu:
Dünyanın farklı yerlerinden gelen sevgili genç kardeşlerim; Sizlere birkaç tavsiyem var:
1- Öncelikle seveceğiniz mesleği doğru belirleyin. Başarı ancak sevdiğiniz alanda çalışarak elde edilebilir.
2- Üniversitede eğitim alın ve sevdiğiniz branşta tüm dünyada kabul gören stajlar yapın.
3- Ülke dilinizin dışında sizi evrenselleştirebilecek bir dil öğrenin. Ancak o zaman dünyayı gerçekten takip edebilir ve yaptığınız şeyin bir başarı hikayesi olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Bu sizin peri masalında yaşamanızı engeller.
4- Bir sanatta kendinizi geliştirin. Sanat, insan beyninin farklı düşünmesini sağlar. Farklı fikirleri ortak bir noktada birleştirmenizi sağlar.
5- Kendinize inanın, hiçbir başarının ve girişim hikayesinin arkasında silik karakterler yoktur.
6- Cahil, eğitimsiz, sırtı boş bir özgüven sadece Dunning-Kruger etkisini yaratır.
7- Hayal kurun ama hayal dünyasında yaşamayın
8- Evrene şükür et , doğaya saygılı ol ki, sana geri dönüşümde başarı bahşetsin.
9- Ve çalış, çalış, çalış. Araştırma için herhangi bir zaman ve yaş sınırı yoktur.
10- Çok seyahat edin, çok okuyun, çok sevin.. kendi hayatınızın en güzel girişimcilik yolundasınız, dünyaca ünlü olmasanız bile bu uçuştan keyif alacağınız kesindir.


bitiminde konuşmacılara plaket ve çiçek takdimi arkasına yabancı misafirler ile hatıra fotoğrafları ile program sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz