Berrin Topçuoğlu Anadolu Lisesi törenle açıldı

0
24

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda başlatılan “100. Yılda 100 Hayırsever” kampanyası çerçevesinde hayırsever Topçuoğlu ailesi tarafından yaptırılan Berrin Topçuoğlu Anadolu Lisesi düzenlenen törenle açıldı.
Törene Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Sait Kirazoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, İl Milli Eğitim Müdür Yasin Tepe, Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Topçuoğlu, eşi Berrin Topçuoğlu, protokol üyeleri, Oda Başkanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Davut Gül, “Son 5 yılda tamamlanan 4 bin dersliğimiz ve inşaatı devam eden, programda olan 6 bin dersliğimiz var. 3 milyarın üzerinde olan bu maliyet Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı. 80 yılda yaptığımız derslik sayısı kadar şu anda bizim ihaleye hazırladığımız dersliklerimiz var. Bunun ötesinde kendimize ait bir Gaziantep modelimiz de var. Başta Milletvekillerimiz olmak üzere Bakanlarımızın desteğiyle bu yatırım geldi. Bir milyonun üzerinde genç nüfusumuzun olduğu bu şehirde daha çok eğitim alanına ihtiyacımız var. İşte burada hayırseverlerimiz devreye giriyor.
100 yılda 100 Hayırsever kampanyasını başlattığımızda bilmeyenler tanımayanlar şunu dedi; neye güveniyorsunuz? Gaziantep’i gezdiğimizde okulların isimlerini, camiler, taziye evlerinin isimlerinin ne olduğuna baktığınızda geleceğe yönelik bir umudunuz olmuş oluyor.
Bu şehir ve bu aileler birlikte iş yapma kültürüne sahiptir. Geçmişte yaptıkları gibi gelecek için de iş birliği yapmaya devam ediyorlar. Bu sebepten dolayı şahsım adına her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Cumhuriyetin yüzüncü yılında da ‘100. Yılda 100 Hayırsever’ kampanyası yapacağız
Yeni bir sayfa açacaklarını ifade eden Vali Davut Gül, “Biz Gaziantep’in kurtuluşunun 100. Yılında 100 Hayırsever kampanyasını tamamladık. Şimdi Cumhuriyetin yüzüncü yılına giriyoruz. 2023 daha önemlidir. İnşallah 2023’te de 100 hayırsever bulup hep birlikte bu şehrin hizmetine sunmuş olacağız” şeklinde konuştu.
Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer konuşmasında: “Geçmişte büyüklerimizin söylediği bir söz vardı: Paranın helal mi haram mı olduğunu nasıl anlarsınız diye. Büyüklerimiz ise cevap olarak harcandığı yere bakın derlerdi. Hayırsever ailemiz yıllardır şanı ile şerefi ile diş tırnak bu memlekette üretim yaparak, katkı sağlayarak her alanda hizmet ediyor. Bu denli güzel işler yaptıkları için kendilerinden Allah razı olsun” dedi.
Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise: “Gaziantep Cumhuriyet tarihinin bir eğitim yatırımını ve kampanyasını gerçekleştiriyor. Her hafta açılan bir, iki okul bunun bir göstergesidir. Her hafta iki okul açılması çok sıradan gibi gelse de çok güç koşullarda ve şartlarda ortaya çıkan bu kampanya Türkiye’ye için bir model olmuştur. Bugün burada bizler ve gençlerimiz için önemli kampanya kapsamında bir eğitim yuvası daha kazandırılmış olacak. Emeği geçen herkese değerli hayırsever ailemize yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, “Hem sanayi hem ticaret hem sağlık anlamında Topçuğlu ailesinin eğitime ve şehre yaptığı katkıları biliyoruz. Gaziantep “100. Yılda 100 Hayırsever” kampanyasıyla şehrin çok ciddi eğitim altyapısındaki eksikliğini giderdi. Tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Berrin Topçuoğlu başta olmak üzere Topçuoğlu ailesine şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
Şahin: “Yeni bir şehir kuruluyor. Ama yeni şehir önce okuluyla kuruluyor”
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şunları kaydetti: “Önümüze şöyle bir baktığımızda yeni bir şehir kuruluyor. Ama yeni şehir önce okuluyla kuruluyor. ‘Gaziantep Modeli’ hayırsever iş adamlarımızın, hayırsever ailelerimizin modelidir. Yaptıkları çalışmalarla hem uluslararası markalaşmada hem de sanayileşme ve beraberinde şehrin sanayi altyapısını kuvvetlendirme de çok büyük rol üstleniyorlar.
Bugün yeni bir Türkiye’nin kodları okuma ve eğitim üzerine kuruluyor. Bizler her zaman insan dedik ama önceliğimiz her zaman eğitimde insan oldu. Başımızda ‘Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor’ diyen, buna inanan bir Vali olunca bizim işimiz daha kolay oldu. Şu anda 4 bin derslik yapılıyor ayrıca Valimizin yeni ihalesi ile 5,5 milyonluk kitap alınıyor. Bu duruşla birlikte biz dünyanın kodlarını çiziyoruz. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ diyerek; siz gençlere geleceğimizi emanet etti. Bizler de gençlerimizi geleceğe hazırlamak için 2. yüzyılın hikayesini sizlerle yazacağız” ifadelerini kullandı.
Hayırsever Berrin Topçuoğlu ise bu anlamlı günde heyecanlarını paylaştıkları ve yalnız bırakmadıkları için teşekkürlerini sunarak sözlerine şöyle devam etti. “Çocuklarımın aldıkları eğitim hayatlarındaki etkisini birinci elden deneyimledim buna paralel olarak şehrimizin ve ülkemizin geleceğinin parlak olması adına tüm gençlerin iyi eğitim alınmasını önemsiyor ve temenni ediyorum” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe okul hakkında bilgiler vererek, Berrin Topçuoğlu Anadolu lisesinin 32 derslikli, 21 öğretmen, 380 öğrenci ile çeşitli atölyeleri, konferans salonları, müzik sınıfları, resim atölyeleri ve kütüphanesi ile çok modern bir okul olduğundan bahsetti.
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından okunan dualar eşliğinde kurdele kesilerek açılış yapıldı. Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Mehmet Sait Kirazoğlu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Topçuoğlu Ailesi ve protokol üyeleri ile birlikte Berrin Topçuoğlu Anadolu Lisesi gezilerek açılış sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz