Belediyede temizlik işlerine verilen 40 öğretmen ve işten çıkarılan işçiler eylem yaptı

0
146

Gaziantep’te Şehitkamil Belediyesi’nin Gençlik Kütüphaneleri, Bilim Şehitkamil ve Deneyap Teknoloji atölyelerinde görev yaparken, görev yerleri değiştirilerek temizlik işlerine verilen 40 öğretmen ile sözleşme süreleri dolduğu için işten çıkarıldıkları belirtilen 67 temizlik işçisi belediye önünde eylem yaptı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde CHP adayı Umut Yılmaz’ın kazandığı Şehitkamil Belediyesi önünde işçiler hak arama eylemi yaptı. Ellerinde pankartlarla yürüyen işçilerden daha önce kütüphane ve atölyelerde görevli 40 öğretmen temizlik işlerine verilmesine, 67 temizlik personeli de işten çıkarılmalarına tepki gösterdi.
Göreve başlar başlamaz belediye şirketlerinde çalışan işçileri sendika değiştirmeye zorladığı öne sürülen Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın, baskıyla 2 bin 400 işçinin büyük bölümünü üyesi oldukları Hizmet İş sendikasından istifa ettirdiği bildirildi.
Yılmaz, iddiaya göre; istifa etmeyen belediyenin etüt merkezi, kütüphane gibi birimlerinde çalışan 40 öğretmeni de çöp toplamaya verdi.

Şehitkamil Belediye binası önünde çadır kurarak eylem yapan işçiler haklarını isterken, Hizmet iş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı İbrahim Halil Tanrıöver, çoğunluğu belediyenin Şekabel A.Ş şirketinde çalışan ve kendi üyeleri olan 2 bin 400 işçiden 2 bin 200’ünün zorla istifa ettirildiğini söyledi. Tanrıöver, “Bunlar belediyenin göze görünür hizmetlerini yapan ve evlerine ekmek götürmek zorunda olan insanlar. Üyelerimiz işten çıkarma tehdidiyle istifa etmek zorunda kaldı. Şu an belediyede 200 üyemiz kaldı” dedi.
Belediye Başkanı Umut Yılmaz’ın, belediyeye ait kütüphane ve etüt merkezlerinde çalışan 40 öğretmenin de özellikle çöp toplama işine verdiğini ifade eden Tanrıöver, “Bunlar üniversite mezunu olan eğitimci insanlar. Aralarında yüksek lisans hatta doktora yapan var. Eğer yer değişikliği düşünüyorsa en fazla eş değer görevlere verilmesi gerekirdi ama başkan özellikle çöp toplama verilmelerini istemiş” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz