Bakan Gül, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nü ziyaret etti

0
725

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep’te tarihi Kendirli Kilisesi’nde kurulan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nde incelemelerde bulundu. Bakan Gül, enstitünün önemli görevler üstleneceğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.


Gaziantep’te, AB tarafından sağlanan 7,5 milyon avroluk destekle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile kurulan Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü hakkında bilgi alan Bakan Gül’e, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gazi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar ve diğer ilgililer eşlik etti.


Adalet Bakanı Gül, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün Gaziantep’te kurulmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Kentimiz ve ülkemiz için gerçekten çok önemli bir kazanım. Bu enstitünün kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.
ENSTİTÜDE NELER VAR?
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk milli arkeoloji özelliği taşıyan enstitünün faaliyetlerine ev sahipliği yapacak komplekste, Türkoloji İhtisas Kütüphanesi, etkinlik alanları ve arkeometri laboratuvarının yer alacağı bildirildi.

Uzman bir ekibin titizlikle yürüttüğü kilisenin restorasyonu 2 yıl sürdü. Mimar Levent Çırpıcı, Gökhan Berk ve Onur Özbaşbuğ’un projelendirdiği çalışmalarda, iki beton tabla ve sekiz kat harç sökülerek orijinal freskler açığa çıkarıldı.

Yakında resmi açılışı yapılarak hizmete girmesi beklenen Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsünün çeşitli kurullarında, arkeoloji alanında ihtisaslaşmış Türkiye ve Avrupa’dan 430 kültür, sanat ve bilim insanı yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz