Gaziantep’te merkez Şahinbey ilçesindeki Akkent Camisi inşaatında çöken iskelenin altında kalan inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ın bulunması için başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Aralarında AFAD, UMKE, inşaat işçisi, AKUT ve kentteki itfaiye personellerinin bulunduğu ekibin yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Adana’dan da takviye ekipler ve arama kurtarma köpeği getirildi.
Olay yerinde incelemelerde bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünden beri arama kurtarma faaliyetlerinin aralıksız sürdüğünü bildirdi .

Olayın ilk anından itibaren drone ile alanın tamamının tespit edildiğini aktaran Gül, “Hem AFAD hem belediye ekiplerimiz, ardından da Adana’dan gelen AFAD, AKUT ekiplerinin yanı sıra gönüllüler ve şehirdeki katkı sunacak herkes çalışmalara destek verdi.” dedi.
Yaklaşık olarak 740 ekibin bölgede 3 vardiya olarak çalıştığını belirten Gül, şunları söyledi:
“Yani her vardiyada ortalama 250 kişi çalışıyor ve 50 araçtan destek alıyoruz. Arama kurtarma köpekleri, termal kameralar ve klavuz kameralar kullanıldı, telefon sinyali takibi ile teknolojiden yararlanıyoruz. Tüm ekipler insanın olmadığına emin oldukları alanda da iş makinalarından yararlanıyorlar. Burada toplam 15 bin metreküp kalas ve odun var. Yani 20 bin ton veya bin 500 kamyon ağaçtan bahsediyoruz. Bunların hepsi birbirine çivili ve sıkışmış vaziyette. İnsan gücüyle bunları çıkarmak çok zor. Aşağıda canlı olduğunu düşünerek her tarafta iş makinesinden yararlanamıyoruz. Şundan herkes emin olsun ki, teknolojinin ve kamunun tüm imkânları kullanılıyor.”
Aileyle sürekli irtibat halinde olunduğunu ifade eden Gül, “Tüm bu yapılanlara rağmen ilave unuttuğumuz bir şey varsa, önerileri yapmaya devam ediyoruz. Bu normal bir enkaz değil. Normal bir enkaz olsa 30 dakikada, 1 saatte kaldırılmış olurdu. Nasıl maden sahalarında binlece, 10 binlerce ton harfiyat, göçük oluyorsa bunu da öyle düşünmek lazım. İnşallah caminin 4 tarafından çalışarak kardeşimize ulaşmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte soğukkanlı şekilde arkadaşlarımızın çalışmalarına katkı sağlamak. Özetle eksik kalan veya ihmal edilen bir şey yok. Yapılabilecek herşey yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here