CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, anestezi teknikerleri mezunlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi veren Kaplan, anestezi teknikerlerinin mezun sayısının 80 bini geçtiği halde geçen yıl 847 teknikerin istihdam edildiğini ifade ederek; bu durumun yarattığı mağduriyetin biran önce giderilmesi gerektiğini bildirdi.

CHP’li Kaplan, önergesinde toplamda 80 bin mezunu olan teknikerlerinin geçen yıl kamuda istihdam edilen kişi sayısının 847 olmasını eleştirerek: “Her geçen yıl atanmayı bekleyen mezun sayısı artarak devam ederken, sağlık sektörünün en dikkat isteyen işlerinden biri olan anestezi alanında farklı branşlardan personellerin çalıştırılıyor olması mezunların mağduriyetini arttırmıştır. Zor şartlarda, yoğun iş temposu altında mesleklerini icra eden anestezi teknikerlerinin özlük haklarının ve maaşlarının yetersiz olması anestezi mezunlarını farklı sektörlerde çalışmak zorunda bırakmaktadır. Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin özlük haklarının iyileştirilmesi; mezunlarının da atamalarının biran önce yapılmasını ve bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz” dedi.
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR:
1-2019 yılında Anestezi teknisyen ve teknikerleri için öngörülen kadro sayısı kaçtır?
2-Anestezi kadrolarında farklı branşlardan personellerin çalıştırılmasından kaynaklanan mağduriyetin giderilmesini amaçlayan bir çalışmanız olacak mı?
3- Anestezi çalışanlarının yıpranma payı, maluliyet ve erken emeklilik gibi özlük haklarında iyileştirme planlıyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here