Ali Peri, “Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet etti”

CHP’li Ali Peri, Atatürk’ün vefatının 83’üncü yıldönümü öncesi Üniversiteli gençlerle bir araya gelerek, büyük önderin milli mücadelenin başından itibaren milleti geriye götürmek isteyenlere karşı yegâne çarenin gençlikte ve genç fikirlerde olduğunu görerek Cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini anlattı.

Gençliğin her zaman önemli bir toplumsal güç olduğunu, Atatürk’ün de geleceği gençlikte görerek Cumhuriyeti yaşatacak ruhla beraber mesleklerinde de iyi yetişmelerini ısrarla istediğini belirten Peri, “Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamak 10 Kasımlarda ağlamak değildir. Onun düşüncelerini, çağdaş uygarlığı yakalamak için mücadele etmek, alın teri dökmektir. Atatürkçülük alın terine, emeğe, insana değer veren; üreten ve güçlü Türkiye’den yana olan anlayıştır” dedi.

Ali Peri, ülkenin geleceğini oluşturan gençliğin Atatürk’te en güzel anlamını bulduğunu ifade ederek, “Büyük önder daha Millî mücadelenin başından itibaren milleti geriye götürmek isteyenlere karşı yegâne çarenin gençlikte ve genç fikirlerde olduğunu görmüş, çağdaş zihniyetle yetişecek kuşakların, gelecekte eserini daha da geliştireceğini, onu her türlü tehlikeden koruyarak, ebediyen yaşatacağını hissetmişti. Bundan dolayı Atatürk ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesidir. Bu değerlendirildiği taktirde büyük bir potansiyel güçtür. Gençlerin iyi yetiştirilerek ortak amaçlar etrafında birleştirilmesi mevcut sorunların çözümünde büyük yarar sağlayacaktır.” diye konuştu.

Ali Peri, gençlerle yaptığı sohbette şunları dile getirdi:

“Atatürk düşünceleriyle, ruhundaki enerjisi ile hayatının her döneminde gençti. Ona göre genç olmanın ölçüsü sadece yaş değildi. Yaşın yanına koyduğu ilkelere, inkılaplara inanmak ve bağlı kalmaktı. Atatürk’ün, ‘Ey Türk Gençliği’ diye başlayan nutkunda anlattığı üzere bir anlamda yaş sınırını aşarak bir fikir gençliği bir ideal gençliği aramak, bu gençliği görmek bu gençliği düşünmek lazımdır. Çünkü Atatürk’e göre ilke ve inkılaplara bağlı bir gençlik, kurduğu rejimin teminatı olacaktır.

Yani Atatürk’e göre ‘Genç’ fikren genç anlamındadır. Biyolojik olarak yaşı genç olup, gerici-bağnaz düşüncelere sahip birisi ise düşünsel anlamda genç olduğu söylenemez. Buna karşın yaşı ilerlemiş bir kişi düşünceleriyle genç olabilir.”Yanıtla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz