Abdurrezzaklılar’dan güç birliği toplantısı

0
206

Gaziantep’in Karkamış, Nizip ve Oğuzeli ilçeleri ile Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaşayan Barak aşiretinin en büyük ve kalabalık kollarından biri olan Abdurrezzaklılar’ın, 1. Birlik ve Dayanışma Toplantısı (Toyu) gerçekleştirildi.

Karkamış ilçesinin Soylu (Silsile) Köyü’nün ev sahipliğini üstlendiği toplantıya binlerce kişi katıldı. Atatürk, şehitler ve yakın zamanda meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Soylu Köyü Muhtarı Mustafa Güzelbey, geleneksel hale getirmeyi planladıkları buluşmaya emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.

Abdurezzaklılara bağlı kollar
Abdurrezzaklar Aşiretine bağlı; Tiryakili, Mahmutlu, Taburlu, Batmanlı, Göğebakan, Çokşuruklu, Çaprazlı, Açıkgözlü, Kızılçaparlı, Ali İdrisli, Karahabalı, Ceritli, Mercanlı, Çağlayanlı, Kasımlı (Suriye) ve Cumoglar kollarına mensup Baraklıları buluşturan dev organizasyonda yapılan konuşmalarda birlik-beraberlik ve karar alma süreçlerine katılım için güçlü bir görüntü verilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Bölgenin sigortası oldular
Osmanlı’nın iskan politikalarından bu yana yüzlerce yıldır Anadolu’nun bu kadim coğrafyasında yaşayan ve ülkenin bekası için her dönem fedakarlık yapan Abdurrezzaklıların bu güne kadar siyasette ve bürokraside bir çok önemli isim çıkardığına değinen konuşmacılar, “Kalabalık yapımız ve bölgedeki duruşumuz ile artık daha etkin hale gelmeliyiz. Birlikte, kardeşçe, bir arada olarak yönetimlerde hak ettiğimiz noktalarda temsil edilmeliyiz. Toy’umuzun her geçen gün çoğalarak bölgenin dinamik gücü olması en önemli hedefimiz olmalı” denildi.

Sağlık İl Müdürünün görevden alınmasına tepki
Abdurrezzakların Tiryaki kolundan olan ve geçtiğimiz günlerde hiçbir gerekçe gösterilmeden görevinden alınan Sağlık İl Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki için de bir başlığın açıldığı toplantıda, her hısım, akraba, aşiret üyesi ve duyarlı kişilerin bu haksızlığa tepki göstermesi istendi.

Görsel Şölen ve 2 bin kişilik yemek
Kervan Folklor Ekibi’nin sunduğu yöresel oyunların ardından büyük buluşma 2 bin kişiye verilen yemek ile son buldu. Katılımcılar, bir yıl sonra daha kalabalık ve organize bir şekilde toplanmak üzere sözleşerek toplantı alanından ayrıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz